Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pomáhají přírodě a baví lidi. Kozy a ovce spásají louky v Praze i New Yorku

Ilustrační foto: Pixabay

Fungují jako přirozené sekačky, podporují druhovou rozmanitost, a k tomu jsou atraktivním zpestřením pro místní obyvatele. Kozy a ovce letos opět spásají lokality v řadě velkých měst včetně Prahy a New Yorku. Okusem rostlin odstraňují biomasu a na mnoha místech nahrazují těžkou techniku. Jejich významný přínos pro přírodu spočívá také v narušování travních drnů a vytváření plošek vypasených či vydupaných až na holou půdu. 

V pražských zvláště chráněných územích byla s pomocí místních zemědělců pastva koz a ovcí obnovena již před více než dvaceti lety. Díky tomu je možné zachovávat na místech druhovou pestrost, ale také udržovat hůře přístupné nebo podmáčené lokality, které by jinak bylo velmi náročné obhospodařovat. „Aktuálně jsou tři smíšená stáda ovcí a koz v přírodní rezervaci Prokopské údolí, přírodní památce Podbabské skály a v přírodní památce Bohnické údolí. Dvě stáda skotu se potom nachází v suchém poldru Čihadla a v přírodní památce Milíčovský les a rybníky,“ uvedl pražský náměstek pro životní prostředí Petr Hlubuček.

Na přebujelém plevelu si podle informací agentury Reuters kozy pochutnávají také v newyorském parku Riverside ve čtvrti Manhattan. Čtyřiadvacet přežvýkavců zde až do konce srpna bude spásat invazivní rostliny a bavit lidi, kteří si je sem nadšeně chodí prohlížet. „Spásají křídlatku japonskou, révovník i různé růže. Snadno se dostanou do nedostupného terénu a bez problémů si pochutnají i na jedovatých rostlinách,“ řekl ředitel parku Riverside Dan Garodnick.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci pátrají po tajemství vzniku mlhy

Pět tipů o hnojení, se kterými dosáhnete na vaší zahrádce úžasných výsledků

České vědkyně? Slaví úspěchy a inspirují další generace

Stále více Poláků se odvrací od tradičních pohřbů, pomáhá jim Institut dobré smrti

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…