v průběhu celého roku přináší vesmír pozemským pozorovatelům úchvatnou podívanou. Ten letošní není výjimkou. Stačí jen ve správný čas zvednout oči k hvězdné obloze a zajímavé astronomické jevy vám nemohou uniknout.
Všechny z uvedených úkazů lze sledovat pouhým okem, tedy bez použití dalekohledu. Někdy je ovšem potřeba si trochu přivstat, velká část z nich je totiž na obloze pozorovatelná jen brzy ráno.
Meteorické roje jsou mezi vesmírnými obdivovateli velmi oblíbené. První roj letošního roku bude možné sledovat hned na počátku ledna. Vrchol tohoto jevu, který se každý rok pravidelně vrací, se očekává v noci ze 3. na 4. ledna. Kvadrantidy lze však na noční obloze zahlédnout ještě následující dny, a to až do 10. ledna.
V březnu nás čeká představení hned tří planet. Hvězdu od planety na obloze poznáme tak, že zatímco hvězdy vůči sobě zachovávají stejnou polohu, planety se po obloze pohybují. Proto je není možné spatřit po celý rok, ale pouze v určitých obdobích.
Na přelomu března a dubna bude však možné sledovat hned tři planety blízko sebe. Těsně před rozbřeskem budou na jihovýchodní obloze zářit Venuše, Mars i Saturn. Ranní ptáčata mohou sledovat, jak se den ode dne planety pohybují a mění svá postavení.
V dubnu se nadšení pozorovatelé oblohy mohou těšit na další meteorický roj. Tentokrát jde o Lyridy, nejstarší známý roj meteoritů, který zdánlivě vylétává ze souhvězdí Lyry. Ony padající hvězdy jsou vlastně prachové částečky komety, které se střetávají se zemskou atmosférou. Nejaktivnější budou v noci z 22. na 23. dubna, kdy jich bude možné sledovat až dvacet za hodinu.
Také květen nabídne několik zajímavých astronomických jevů. Kdo si 16. května přivstane a upne oči na oblohu ve čtyři hodiny ráno, neunikne mu částečné zatmění Měsíce, které lze pozorovat pouhýma očima. Svítání bohužel znemožní sledovat plné zatmění z našeho území.
V květnu nastane také další vzácný fenomén, kdy se k sobě velmi blízko přiblíží Venuše a Jupiter. Z pohledu země to bude vypadat, jako by splynuly v jednu zářivou planetu. Na obloze se zalesknou okolo 4:30 ráno těsně nad horizontem.
V červnu 2022 se opět představí planety. Tentokrát budeme mít štěstí pozorovat jich pět v jedné řadě. I bez dalekohledu bude možné zahlédnout Merkur, Venuši, Mars, Jupiter a Saturn. Vidět pět planet pohromadě je mimořádná událost, kterou by si nikdo neměl nechat ujít.
Červen také přinese první superúplněk letošního roku. Tento poměrně nově popsaný jev nastane 15. června okolo 23. hodiny, kdy bude Měsíc nejblíže Zemi. Měsíční kotouč bude v tento den opravdu nepřehlédnutelný. Úplněk bude opticky větší a zářivější, než tomu bývá v jiných měsících.
Každoročně je měsíc červenec ideální příležitostí ke sledování tzv. svítících oblaků. Vějířovité mraky se stříbřitým zabarvením vyniknou na tmavé obloze po západu Slunce. Tato zvláštní oblaka vznikají v nejchladnější části zemské atmosféry. Zřejmě jde o mikroskopické prachové částice pokryté ledem.
Také v červenci se letos dočkáme superúplňku. Nastane 13. července před půl desátou večer.
V noci z 12. na 13. srpna nastane nejočekávanější astronomická událost roku. Opět se můžeme těšit na proslulé Perseidy. Jde opět o meteorický roj, při jehož maximu je možné sledovat až 110 „padajících hvězd“ za hodinu. A to už je pěkná dávka splněných přání. Letošní rok však část Perseidů schová velmi jasný svit Měsíce, nejvyšší frekvence roje totiž nastane při úplňku.
Polární záře je velmi vzácný jev, který vzniká, když se z povrchu Slunce uvolňuje proud nabitých částic, tzv. sluneční vítr. Ve chvíli, kdy se tyto částice setkají s atmosférou, vytvoří desítky až stovky kilometrů polární záře.
Polární záře se objevují spíše v severních částech zeměkoule. Aktivita na povrchu Slunce je však stále častější, není proto vyloučeno, že tento mimořádný úkaz bude viditelný také v České republice.
V říjnu se očekává částečné zatmění Slunce. Zatmění nastane 25. října 2022 ihned po poledni. To jsou pro pozorovatele ideální podmínky. Pokud vyjde počasí, bude pozorování zatmění opravdových zážitkem. Měsíc v tento čas zakryje část Slunce, v některých místech Evropy až z 86 %. Při pozorování ale nezapomeňte chránit své oči proti přímému slunečnímu svitu.
Zdroj: Autorský článek Anety Šmejcové
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku
Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…