Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pokud chcete vidět mláďata nejmenší lišky na světě, přijměte pozvání do jihlavské ZOO

Jsou nejmenší svého druhu na světě. Narodila se před necelými dvěma měsíci, ale před zraky zvídavých návštěvníků byla pečlivě ukrývána. Jejich rodiče je totiž pečlivě opatrovali. Řeč je o mláďatech fenka, která před časem mile potěšila zaměstnance jihlavské ZOO. V současné době je již rodiče nehlídají tak usilovně, takže je v pavilonu žiraf uvidí i návštěvníci.

Rodiče mláďat žijí v jihlavské ZOO od května 2013. Samec pochází z olomoucké ZOO a v současnosti je mu pět let. Samička je o tři roky mladší. Přicestovala z polské ZOO Lodž. „Na začátku května oslavila své druhé narozeniny a jako pozdní dar dostala první mladé,“ reagovala vtipně ředitelka zoologické zahrady Eliška Kubíková.

Přitom existovaly obavy, zda bude fenkům prostředí zahrady vyhovovat a nebudou vyžadovat nějaké speciální podmínky. Naštěstí se žádná z těchto obav nenaplnila a zvířata se v prostředí ZOO cítí dobře. K radosti všech zde přivedla na svět své mladé.

Fenek berberský je nejmenším druhem lišky na světě. Jeho hmotnost se pohybuje od jednoho do jednoho a půl kilogramu. Měří o něco více než půl metru. Charakteristické jsou pro něj především nápadně velké uši. Díky nim má velmi dobrý sluch. Používá je také jako výměník tepla. Volně se vyskytuje v písčitých a skalnatých pouštích severní Afriky. Jeho potravu tvoří drobní obratlovci, hmyz a plody a kořínky rostlin. Fenek je velmi obratný a pohyblivý. V případě ohrožení se dokáže velmi rychle zahrabat do písku a skrýt se tak před svými nepřáteli.

Zdroj: http://jihlava.idnes.cz/mladata-fenka-v-zoo-jihlava-d09-/jihlava-zpravy.aspx?c=A140814_103615_jihlava-zpravy_mv

Související články

Zaručeně zlepší den

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Z ruiny hradu Hartenberg se díky nadšencům stala vyhledávaná památka

Vědci úspěšně otestovali vakcínu, která zastaví postup Alzheimerovy choroby

V Česku vznikají nové lesní stezky. Provede vás po nich mobilní aplikace

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.