Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pokud chcete vidět mláďata nejmenší lišky na světě, přijměte pozvání do jihlavské ZOO

Jsou nejmenší svého druhu na světě. Narodila se před necelými dvěma měsíci, ale před zraky zvídavých návštěvníků byla pečlivě ukrývána. Jejich rodiče je totiž pečlivě opatrovali. Řeč je o mláďatech fenka, která před časem mile potěšila zaměstnance jihlavské ZOO. V současné době je již rodiče nehlídají tak usilovně, takže je v pavilonu žiraf uvidí i návštěvníci.

Rodiče mláďat žijí v jihlavské ZOO od května 2013. Samec pochází z olomoucké ZOO a v současnosti je mu pět let. Samička je o tři roky mladší. Přicestovala z polské ZOO Lodž. „Na začátku května oslavila své druhé narozeniny a jako pozdní dar dostala první mladé,“ reagovala vtipně ředitelka zoologické zahrady Eliška Kubíková.

Přitom existovaly obavy, zda bude fenkům prostředí zahrady vyhovovat a nebudou vyžadovat nějaké speciální podmínky. Naštěstí se žádná z těchto obav nenaplnila a zvířata se v prostředí ZOO cítí dobře. K radosti všech zde přivedla na svět své mladé.

Fenek berberský je nejmenším druhem lišky na světě. Jeho hmotnost se pohybuje od jednoho do jednoho a půl kilogramu. Měří o něco více než půl metru. Charakteristické jsou pro něj především nápadně velké uši. Díky nim má velmi dobrý sluch. Používá je také jako výměník tepla. Volně se vyskytuje v písčitých a skalnatých pouštích severní Afriky. Jeho potravu tvoří drobní obratlovci, hmyz a plody a kořínky rostlin. Fenek je velmi obratný a pohyblivý. V případě ohrožení se dokáže velmi rychle zahrabat do písku a skrýt se tak před svými nepřáteli.

Zdroj: http://jihlava.idnes.cz/mladata-fenka-v-zoo-jihlava-d09-/jihlava-zpravy.aspx?c=A140814_103615_jihlava-zpravy_mv

Související články

Zaručeně zlepší den

Vyšetření, které zachraňuje tisíce životů. Rakovinu tlustého střeva lze včas zachytit a vyléčit

Byl Tyrannosaurus rex obr? Mohl být mnohem větší, než si vědci dosud mysleli

Putovní výstava fotografií na podporu lidí trpících ztrátou vlasů se přesouvá do Prahy

Lidé budou žít na Měsíci už v tomto desetiletí, očekává NASA

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…