Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pokreslený sešit je lékem na smutná srdce ukrajinských dětí

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Hlavní příval informací týkajících se Ukrajiny již polevil, my na ni však nezapomínáme. Navzdory hrůzám, které se s válkou pojí, je zde stále přítomná spousta dobra, na které se v našem článku opět zaměříme.

Dobroty pro uprchlíky ve Lvově

Jak řekl Jan Palach: „člověk musí bojovat proti zlu, na které právě stačí“. Ukrajinský šéfkuchař Ievgen Klopotěnko, který vyhrál soutěž MasterChef, se tím řídí. Nebojuje proti Rusům s puškou v ruce, ale pomocí kuchařského nože. V březnu otevřel ve městě Lvov restauraci Inšni, což v ukrajinštině znamená Jiní.

Nabízí v ní nejen klasické menu, ale i pokrmy zdarma pro každého, kdo prchá ze svého domova v jiných částech Ukrajiny a míří do Polska. „Mým cílem a životním posláním je živit lidi,“ uvedl Klopotěnko pro Reuters. Už dříve vzbudil nelibost Rusů, když se zasadil o zařazení ukrajinského boršče na seznam světového dědictví UNESCO.

Ilustrační foto: Pixabay

Pokreslený sešit pomůže dětem z Ukrajiny v integraci

Pro děti může být náhlá změna prostředí a s tím i všeho, co doposud znaly, velmi stresující. Odborníci z Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci se proto rozhodli vytvořit speciální sešit v ukrajinštině, takzvaný Pokreslený sešit. Děti do něj mohou zaznamenávat své pocity a myšlenky. „Lze do něj kreslit nebo psát o radostech nebo obavách, o tom, co máme rádi, či o tom, co nám třeba dělá starost. Náměty vedou děti k tomu, aby se zajímaly o svět okolo a aby vyjadřovaly své emoce. Nabízíme jim možnost zastavit se, zamyslet se, vyjádřit, co se jim honí hlavou, a uplatnit svou představivost. Tajně doufáme, že náš sešit nebude nakonec jen pokreslený, ale také léčivý. A to se může hodit úplně každému,“ uvedla proděkanka Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Petra Šobáňová.

Pokreslený sešit vznikl i díky spolupráci s psychologickou konzultantkou Irenou Plevovou, podle níž má umělecká tvorba schopnost reflektovat vnitřní svět dětí a poskytuje informace o jejich způsobu vnímání objektivní reality. Nová didaktická pomůcka je cílená především na děti předškolního a mladšího školního věku, inspirovat může i dospívající.

Foto: Univerzita Palackého v Olomouci

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Aktuálně a Univerzita Palackého v Olomouci

Související články

Zaručeně zlepší den

Chtěli byste žít ve městě bez aut? Nový výzkum přináší 12 praktických způsobů, jak auta v městech omezit

V pražské Kotvě se otevírá největší Retro muzeum v České republice. Zaměřuje se na 70. a 80. léta 20. století.

Lidé v Thajsku staví malé útulky pro toulavé psy

Jak zní černá díra? Poslechněte si její zvuk

Inspirativní rozhovor

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…