Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pokles nezaměstnanosti pokračuje, počet volných míst je rekordní

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Podle posledních statistik za měsíc září nezaměstnanost v České republice opět klesala a ze srpnových 6,2 procent spadla za minulý měsíc na pouhých 6 procent. V Česku je neméně uchazečů o zaměstnání od března roku 2009 a nadále tak pokračuje růst počtu volných pracovních míst. V mezinárodním srovnání se Česká republika drží dlouhodobě pod evropským průměrem.

„Česká ekonomika nadále roste, což dokazuje i rekordní počet volných pracovních míst. V uplynulém měsíci jich opět přibylo a jejich počet se blíží k hodnotám z listopadu 2008. Tehdy jich zaměstnavatelé nabízeli prostřednictvím Úřadu práce ČR celkem 111 307. V nadcházejících měsících by mohla nezaměstnanost stagnovat, nebo s postupným utlumováním sezónních prací a ukončováním pracovních poměrů na dobu určitou mírně vzrůst,“ vysvětlila zastupující generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

Nejnižší nezaměstnanost hlásí okresy Praha-východ, Rychnov nad Kněžnou, Prachatice, Jindřichův Hradec, Písek a Benešov, kde se míra nezaměstnanosti pohybuje kolem pouhých tří procent. Navíc meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo jednasedmdesát okresů. V uplynulém měsíci došlo také k dalšímu oživení pracovního trhu, skončily dovolené a firmy opět rozjely naplno výrobu. K tomu nadále pokračují sezonní práce a zároveň ještě doznívá turistická sezóna.

Po létě přibylo na úřady práce také mnoho absolventů, kteří v červnu dokončili střední a vysoké školy. Na konci září evidoval Úřad práce ČR asi 26 tisíc absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých, kteří se na nezaměstnanosti podíleli šesti procenty. Největší šance na získání práce mají podle statistik Úřadu práce ČR absolventi technických a řemeslných oborů a na úřadech práce nezůstávají dlouho ani bývalí posluchači lékařských, právnických či strojírenských vysokých škol.

Související články

Byznys

Největší česká farma pojme na tisíc krav

Byznys

Británie zažívá nejnižší nezaměstnanost od zavedení britských statistik

Ze světa

Dlouhodobě nezaměstnaným má pomoci koučování

Byznys

Nezaměstnaných je v Česku čím dál tím méně

Zaručeně zlepší den

Češi přišli s lékem na rakovinu. Nyní ho testují první pacienti

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Z ruiny hradu Hartenberg se díky nadšencům stala vyhledávaná památka

V Česku vznikají nové lesní stezky. Provede vás po nich mobilní aplikace

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.