Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Británie zažívá nejnižší nezaměstnanost od zavedení britských statistik

4 minuty radosti

Británie zaznamenala nejprudší propad v míře nezaměstnanosti od roku 1972, kdy začaly být statistiky oficiálně vedeny britským Statistickým úřadem. Počet nezaměstnaných v Británii klesl poprvé od konce finanční krize pod hodnotu 6%, nyní je tedy v Británii bez práce méně než 2 miliony všech ekonomicky aktivních jedinců.

Významný propad byl také zaznamenám v oblasti nezaměstnaných mladých lidí ve věku 16-24 let, kterých je momentálně zhruba 16%, což je ve srovnání například se Španělskem, kde tato hodnota přesahuje 50%, velmi dobrá zpráva. V České republice se aktuální míra nezaměstnanosti pohybuje okolo 7.4%. Naše země patří tedy v evropském měřítku k těm úspěšnějším, neboť průměrná míra nezaměstnanosti v zemích EU je něco málo přes 10 procent.

Jak se tedy Angličanům podařilo docílit tak výrazného poklesu v množství lidí bez práce?

Dle aktuálně vládnoucí Konzervativní strany může za pozitivní propad nižší množství regulací a předpisů, které značně usnadňují situaci a pohyb na trhu práce jak pro zaměstnance, tak i pro zaměstnavatele. Momentálně je v Británii mnohem snazší si založit firmu, než jak tomu bylo před pár lety. Noví zaměstnavatelé platí velice nízké daně ze zisku (Konzervativní strana dokonce udává, že britské firmy platí nejnižší daň v Evropě) a mladí lidé do 21 let neodvádí státu ze svých příjmů dokonce nic a to z toho důvodu, aby se mohli snadno osamostatnit, a tedy měli dostatek financí na živobytí.

Za několik posledních let se tedy značně snížila částka, kterou malé a střední podniky musejí odvádět státu, v průměru se jedná až o 2.000 liber ročně (cca 70.000,-Kč). Méně „papírování“ ušetří firmám drahocenný čas, který mohou strávit plánováním obchodních strategií, které zajistí růst a vyšší obrat dané firmě.

Pokud je jednoduché si novou formu založit, mělo by být bezproblémové také obstarat nové zaměstnance. Díky výraznému snížení různých předpisů a zákonů, tzv. „Red tape“, je nyní v Británii velice snadné nové lidi jak zaměstnat, tak i propustit. Nově vznikající firmy vytvářejí i nová pracovní místa a díky tomu můžeme pozorovat, jak nezaměstnanost i nadále klesá. Kromě toho jsou dnešní zaměstnanci také více flexibilní a mají tedy možnost si najít práci, která jim vyhovuje a pokud ne, mělo by být relativně snadné danou práci změnit a najít si jiné pracovní uplatnění.

V Británii se také neustále rozrůstá dopravní síť a prudce narůstá počet vlakových i leteckých spojů. Za prací tu každodenně cestují miliony lidí, pro které je dobré dopravní spojení naprostou nezbytností. Anglická vláda navíc pečlivě dbá na to, aby každá pracující domácnost měla vyšší příjem než ta, co pobírá příspěvky od státu.

Můžeme tedy vidět, že si Britové velmi dobře hlídají a kontrolují svůj ekonomický růst a navíc se neustále snaží vytvářet nové pracovní příležitosti tak, aby každý našel zaměstnání, které ho bude bavit. Relativně přátelsky se zde jedná také s přistěhovalci, neboť si Angličané začínají uvědomovat, že právě cizinci jsou ochotní dělat práci, která se rodilým Britům nezdá příliš atraktivní. Je tedy fascinující sledovat britský trh práce a to, jak se neustále rozrůstá a vytváří tak neuvěřitelné množství nových pracovních pozic pro stále více zaměstnanců.

Zdroj: Gabriela Dittrichová – redaktorka Pozitivních zpráv v Británii

Související články

Ze světa

Ropnou krizi si Britové oddálili o 15 let

Ze světa

Letadlo budoucnosti bude průhledné

Společnost

Jak se starat o partnerský vztah, aby vydržel 80 let?

Společnost

Nejštědřejší zemí Evropy je Británie spolu s Irskem

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci představili nový způsob testování na koronavirus

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.