Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Podnikatel vybudoval na Břeclavsku unikátní oboru za sto milionů

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: Obora Obelisk

Proměnit sedm set hektarů vysušené půdy v oboru se z vlastní kapsy rozhodl podnikatel František Fabičovic. Obora Obelisk začala vznikat už před dvaceti lety, vysazeny v ní byly za tu dobu tisíce stromů a bylo obnoveno téměř dvanáct kilometrů meandrů Dyje. Jde o krajinářský prvek, který navrátil půdě v katastru obcí Lednice, Rakvice a Podivín vodu a ztracený domov stovkám rostlin a živočichů.

Cílem investice za sto milionů korun bylo navrátit historicky lužní krajině její původní ráz. Krajina se totiž, nejvíce po regulaci řeky Dyje po druhé světové válce, začala vysušovat. Následovalo její systematické rozorávání a zúrodňování. Tak se vytratily pro lužní krajinu tolik typické mokřady, louky a lesy. „Když jsem do této krajiny vstoupil poprvé, byla zcela zničeným a nemocným územím nikoho. Vydal jsem se na dlouhou misi s vizí zanechat odkaz těm, kteří přijdou po nás,“ vysvětluje František Fabičovic, proč se do proměny krajiny pustil.

Podnikatel sehnal mapy území z 18. a 19. století a s vizí obnovy původní krajiny začal s výkupem pozemků. Rozsáhlými zemními pracemi, zaměřenými na vyčištění starých říčních ramen a kanálů řeky Dyje a na vyhloubení řady různě propojených tůní, docílil přirozeného zavodnění krajiny. Na orných půdách vysadil asi sto dvacet hektarů lesa, tedy více než milionů sazenic stromů, a na dva tisíce solitérních stromů. Téměř třicet hektarů půdy nechal zalučnit. Při všech těchto úpravách dělníci přemístili pětapadesát tisíc metrů krychlových zeminy. „V současnosti toto území pumpuje do vzduchu tisíce litrů vody. Nikdy jsem si nemyslel, že v krajině bude chybět tolik vody. Je učebnicovým příkladem obnovy vodního režimu v krajině,“ dodává zahradní architekt a autor projektu Přemysl Krejčiřík.

Zdroj: České noviny

Související články

Nezařazené

Brno plánuje opravit každoročně jeden školní bazén

Byznys

Společnost Toma odstartovala kampaň na obnovu studánek

Byznys

Firma pěstuje salát s využitím minima vody, aby nakrmila hladové

Inspirace

Unikátní pražská laboratoř simuluje pěstování potravin na Marsu

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci představili nový způsob testování na koronavirus

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Přinášíme tipy na smysluplné dárky. Udělají vám radost a zároveň pomohou druhým

Inspirativní rozhovor

Rozhodla jsem se být šťastná – ať už s vlasy nebo bez, říká autorka komiksu o alopecii Tereza Drahoňovská

Rozhodla jsem se být šťastná – ať už s vlasy nebo bez, říká autorka komiksu o alopecii Tereza Drahoňovská

Přečtěte si rozhovor s Terezou Drahoňovskou, která svůj příběh s alopecií popisuje v originálním komiksu Bez vlasů.