Podnikatel vybudoval na Břeclavsku unikátní oboru za sto milionů

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: Obora Obelisk

Proměnit sedm set hektarů vysušené půdy v oboru se z vlastní kapsy rozhodl podnikatel František Fabičovic. Obora Obelisk začala vznikat už před dvaceti lety, vysazeny v ní byly za tu dobu tisíce stromů a bylo obnoveno téměř dvanáct kilometrů meandrů Dyje. Jde o krajinářský prvek, který navrátil půdě v katastru obcí Lednice, Rakvice a Podivín vodu a ztracený domov stovkám rostlin a živočichů.

Cílem investice za sto milionů korun bylo navrátit historicky lužní krajině její původní ráz. Krajina se totiž, nejvíce po regulaci řeky Dyje po druhé světové válce, začala vysušovat. Následovalo její systematické rozorávání a zúrodňování. Tak se vytratily pro lužní krajinu tolik typické mokřady, louky a lesy. „Když jsem do této krajiny vstoupil poprvé, byla zcela zničeným a nemocným územím nikoho. Vydal jsem se na dlouhou misi s vizí zanechat odkaz těm, kteří přijdou po nás,“ vysvětluje František Fabičovic, proč se do proměny krajiny pustil.

Podnikatel sehnal mapy území z 18. a 19. století a s vizí obnovy původní krajiny začal s výkupem pozemků. Rozsáhlými zemními pracemi, zaměřenými na vyčištění starých říčních ramen a kanálů řeky Dyje a na vyhloubení řady různě propojených tůní, docílil přirozeného zavodnění krajiny. Na orných půdách vysadil asi sto dvacet hektarů lesa, tedy více než milionů sazenic stromů, a na dva tisíce solitérních stromů. Téměř třicet hektarů půdy nechal zalučnit. Při všech těchto úpravách dělníci přemístili pětapadesát tisíc metrů krychlových zeminy. „V současnosti toto území pumpuje do vzduchu tisíce litrů vody. Nikdy jsem si nemyslel, že v krajině bude chybět tolik vody. Je učebnicovým příkladem obnovy vodního režimu v krajině,“ dodává zahradní architekt a autor projektu Přemysl Krejčiřík.

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Potoky se vrací do koryt, nových tůní přibývá. Projekt #vracimevodulesu slaví další úspěchy

Vzhůru do divočiny. Národní park Šumava zpřístupnil čtyři nové trasy

Létající větrnou elektrárnu testují v Holandsku. Je efektivnější a levnější než běžné větrné

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura