Srážky zapříčinily, že česká půda v povrchové vrstvě do 40 centimetrů nebyla v červnu až na výjimky vyschlá. Za deset let existence monitoringu se to stalo na přelomu května a června letos poprvé, informoval server Ekolist.
V nasycení půdy jsou poměrně velké regionální rozdíly. Zatímco někde byla země plně nasycená, v některých oblastech jen z poloviny. V červnu byla nejvíce nasycená půda s ohledem na intenzitu dešťů v Plzeňském a Karlovarském kraji i západní části kraje Jihočeského, také v pohraničních pohořích a v některých menších oblastech.
Po suchých letech 2014 až 2019 v Česku v květnu poměrně pravidelně a hodně prší. Klimatologové mluví o uspíšeném „medardu“, tedy pranostice spojené se svátkem Medarda 8. června, po němž následovalo deštivé období. Za období 1961 až 1990 byl červen nejdeštivější měsíc, za poslední čtyři roky se jen dvakrát stalo, že květen byl deštivější než červen.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál
Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…