Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Podle žebříčku časopisu Monocle se nejlépe žije v Tokiu

Město, kde se žije nejlépe na světě. Zdroj: Dollar Photo Club

Výzkum The Monocle Quality of Life Survey 2015 pořádá již od roku 2007 lifestylový magazín Monocle. Pořadí se od minulého ročníku dramaticky změnilo a vítězové minulých let se propadli na spodní příčky.

Na prvním místě se umístilo Tokio, které vyhrálo především díky tomu, že pětina obyvatel jezdí na kole, ve městě je přes dvě stě knihoven a za dobrý oběd v centru nezaplatíte mnoho peněz. Tokio nabízí obyvatelům i turistům dostatek kulturního vyžití a pestré spektrum restaurací. Jedná se také o město, které je přes svoji velikost plné klidu a kde se lidé nemusí bát o svoji bezpečnost.

Na druhé místo z loňského šestého se vyhoupla Vídeň a na třetím místě skončil Berlín, jenž se vyšplhal z loňského čtrnáctého místa. Vídeň svým obyvatelům podle žebříčku nabízí hlavně levnou dopravu a má nakročeno stát se kulturním i obchodním evropským centrem.

„Snažíme se oceňovat místa, která jsou živá, vyzařují svobodu a nezávislost a kde jsou lidé spokojeni se životem,“ řekl šéfredaktor časopisu Monocle Tyler Brûlé. V letošním ročníku autoři žebříčku pozměnili kritéria a přidali dvaadvacet nových měřítek. Možná právě proto se propadl každoroční vítěz soutěže Kodaň až na desáté místo. V první desítce se dále umístil Melbourne, Sydney, Stockholm, Vancouver či Helsinky.

Zdroj: Monocle.com; ihned.cz

Související články

Byznys

Tokijská pop-up restaurace zaměstnává číšníky s demencí

Společnost

Průhledné veřejné toalety jsou novým trendem. Jak fungují?

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.