Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Podle vědců může iluze multitaskingu zvýšit výkon

Zdroj fotografie: Pexels

Víra v užitečnost multitaskingu, čili dělání více věcí současně, může zvýšit výkon pracovníků. Multitasking podle vědců totiž zapojuje lidi více do prováděných úkolů a zvyšuje jejich zaujetí pro činnost. Závěry studie byly publikovány v odborném časopise Psychological Science.

Pozitivní přínos multitaskingu je podle vědců zřetelný i tehdy, pokud lidé aktivitu pouze vnímají jako multitaskingovou, ačkoliv ona sama taková reálně není. „Bez ohledu na to, zda se lidé zapojují do jednoho úkolu či většího množství úkolů naráz, pokud aktivitu vnímají jako multitaskingovou, má to pozitivní vliv na jejich výkon,“ doplnila výzkumnice Shalena Srna z Michiganské univerzity.

Ačkoliv dřívější výzkumy ukázaly, že naše schopnost provádět úkoly dobře trpí, když se jich snažíme dokončit několik zároveň, nové studie to vidí jinak. Ve zmiňovaném experimentu o 162 zkoumaných osobách se ukázalo, že účastníci, kteří věřili v to, že úkol zahrnuje multitasking, vykazovali lepší výkon ve slovním úkolu. Pro zvýšení výkonu tedy není dle závěrů experimentu důležité, zda se jedná o multitasking či nikoliv, ale to, že lidé svou činnost za takovou považují.

Související články

Zaručeně zlepší den

Podívejte se, jaké bizarní tvory vyplavil oceán

Zázračná síla objetí: proč bychom se měli objímat častěji?

Vědecky potvrzeno. Nadávání snižuje bolest a dělá nás silnějšími

Které místo na světě je nejlepší? Známe výsledky turistických Oscarů!

Inspirativní rozhovor

Mluvení mi po návratu z pouti přišlo zbytečné, říká cestovatelka Nicolette Havlová

Mluvení mi po návratu z pouti přišlo zbytečné, říká cestovatelka Nicolette Havlová

Přečtěte si rozhovor s cestovatelkou Nicolette Havlovou, která se vydala pěšky s batohem na zádech na pouť do tureckého Istanbulu.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…