Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Podle vědců může iluze multitaskingu zvýšit výkon

Zdroj fotografie: Pexels

Víra v užitečnost multitaskingu, čili dělání více věcí současně, může zvýšit výkon pracovníků. Multitasking podle vědců totiž zapojuje lidi více do prováděných úkolů a zvyšuje jejich zaujetí pro činnost. Závěry studie byly publikovány v odborném časopise Psychological Science.

Pozitivní přínos multitaskingu je podle vědců zřetelný i tehdy, pokud lidé aktivitu pouze vnímají jako multitaskingovou, ačkoliv ona sama taková reálně není. „Bez ohledu na to, zda se lidé zapojují do jednoho úkolu či většího množství úkolů naráz, pokud aktivitu vnímají jako multitaskingovou, má to pozitivní vliv na jejich výkon,“ doplnila výzkumnice Shalena Srna z Michiganské univerzity.

Ačkoliv dřívější výzkumy ukázaly, že naše schopnost provádět úkoly dobře trpí, když se jich snažíme dokončit několik zároveň, nové studie to vidí jinak. Ve zmiňovaném experimentu o 162 zkoumaných osobách se ukázalo, že účastníci, kteří věřili v to, že úkol zahrnuje multitasking, vykazovali lepší výkon ve slovním úkolu. Pro zvýšení výkonu tedy není dle závěrů experimentu důležité, zda se jedná o multitasking či nikoliv, ale to, že lidé svou činnost za takovou považují.

Související články

Zaručeně zlepší den

Kaufland válí. Patří mezi nejlepší obchodníky v udržitelnosti

Ostravští lékaři objevili způsob, jak pomoci s bojem proti rakovině kostní dřeně

Darujte stolici. Centrální banka vznikne v Česku

Brit uběhl v roce 2022 každý den maraton a výtěžek věnoval na pomoc lidem s rakovinou

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…