Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Podle studie vakcíny proti koronaviru zabránily úmrtí 20 milionů lidí

Ilustrační foto: Unsplash

První velká celosvětová studie analyzovala dopad vakcín napříč 185 zeměmi od prosince 2020, kdy byli naočkováni první lidé, do prosince 2021. Bez vakcíny by podle ní zemřelo 31,4 milionu lidí, což znamená, že 19,8 milionu jich bylo zachráněno, píše The Guardian.

Vakcíny proti nemoci covid-19 jsou mimo klinické studie podávány od 8. prosince 2020. Za tu dobu obdržely alespoň jednu dávku vakcíny dvě třetiny světové populace. Díky iniciativě COVAX, která za dostupné ceny dodávala vakcíny i do nízkopříjmových zemí, se do konce roku 2021 dostaly ke 20 procentům jejich populace.

Aby vědci dokázali odhadnout dopad celosvětových snah naočkovat co nejvíce lidí, museli stanovit model šíření nemoci na základě její smrtnosti v jednotlivých zemích a započítat také podreportování případů v zemích, kde se situaci nedařilo přesně sledovat. To srovnali s analýzou nadúmrtí, což je odchylka počtu zemřelých oproti dlouhodobému průměru. Následně vytvořili alternativní hypotetický scénář, jak by se nemoc na populaci projevila, kdyby nebyly podány žádné vakcíny. Z výzkumu ovšem vyjmuli Čínu, která má na světě unikátní postavení kvůli tomu, že v ní epidemie propukla a zkreslení dat o odvrácených úmrtích vyplývajících z její velikosti.

Ilustrační foto: Usnplash

Od prvního podání vakcíny zemřelo na covid-19 tři a půl milionu lidí a 14,4 milionu lidí podle odhadu zachránilo právě očkování. Podle propočtu pak vakcíny zabránily 19,8 milionům úmrtí z 31,4 milionu, ke kterým by jinak došlo bez očkování. Jde tak o snížení o 63 procent. Ukázalo se, že podání vakcín mělo zásadní vliv na trajektorii pandemie hlavně v bohatších zemích, které jsou široce proočkované kvalitními vakcínami. Na jednu dávku vakcíny tak bylo zachráněno více životů než jinde na světě. „Věděli jsme, že to bude velké číslo, ale nemyslel jsem si, že to bude až 20 milionů úmrtí během prvního roku,“ řekl Oliver Watson z Imperial College London, který je jedním z autorů studie vypracované vědci z této univerzity.

Studie vyzvedla fakt, že kdyby byly vakcíny poskytovány chudším zemím efektivněji, podařilo by se předejít ještě více úmrtím. „Z téměř 20 milionů úmrtí, kterým se podle odhadů podařilo zabránit v prvním roce po zavedení vakcín, bylo téměř 7,5 milionu úmrtí zabráněno v zemích zahrnutých do iniciativy COVAX. Pokud by se podařilo dosáhnout cílů stanovených WHO [20 % naočkované populace do konce roku 2021 a 40 % do konce 2022], odhadujeme, že by se dalo zabránit zhruba každému pátému z odhadovaných životů ztracených v důsledku COVID-19 v zemích s nízkými příjmy,“ připomíná Watson.

Zdroje: The Guardian a Imperial College London

Související články

Zaručeně zlepší den

Sčitatelé letos na krmítkách viděli více než půl milionu ptáků

Proč pravěcí lidé kreslili zvířata? Odpověď našel amatérský archeolog

Americká agentura vybuduje digitální dvojče zemské atmosféry s umělou inteligencí

Do práce na kole, pěšky nebo poklusem: postavte se výzvě

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…