Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Podle průzkumu byl rok 2015 pro většinu Čechů úspěšný

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Tři čtvrtiny českých občanů jsou v současné době spokojeni se svým životem a podobný počet lidí považuje loňský rok za úspěšný. Uvedla to agentura STEM ve svém průzkumu zveřejněném na začátku února. Čistě pozitivními pocity, jako je například štěstí, vyrovnanost nebo dojem, že se vše daří, oplývají v České republice asi dvě pětiny lidí.

Začátek nového roku je často spojen s bilancováním a hodnocením roku uplynulého. Společnost STEM se již od roku 1994 pravidelně v lednovém průzkumu lidí ptá, jak jsou celkově spokojeni se svým životem a jak hodnotí uplynulý rok z osobního hlediska i z hlediska vývoje ve společnosti.

Podle aktuálního průzkumu jsou se svým životem spokojeny více než tři čtvrtiny občanů (77 procent). Při zpětném pohledu na rok 2015 považuje dvoutřetinová většina dotázaných tento rok za osobní úspěch (67 procent). V hodnocení stavu společnosti jsou lidé méně pozitivní. Přesně polovina občanů si myslí, že minulý rok přinesl úspěch v rozvoji společnosti, a třetina se domnívá, že změny v naší společnosti přinesly za poslední rok více spravedlnosti.

Zmiňovaný výzkum neziskového ústavu STEM provedli výzkumníci na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let na začátku ledna roku 2016. Na otázky odpověděl soubor asi tisícovky lidí, kteří byli do výzkumu vybíráni metodou kvótního výběru.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

Český válečný veterán rozpohyboval poraněnou páteř vlastním vynálezem. Teď ho nabízí světu

Aboridžinské tajemství tréninku paměti předčí i metodu ze seriálu Sherlock

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…