Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Podle Čechů pomáhá lidem ke vzdělání hlavně vlastní píle a schopnosti

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Centrum pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR v září zjišťovalo, jak lidé v Česku vnímají problematiku vzdělání a školství. V polovině října přišli výzkumníci s výsledky, které potěší nejednoho Čecha. Zjistilo se, že podle naprosté většiny obyvatel naší republiky k dosažení vzdělání pomáhají lidem především vlastní píle a schopnosti než často tradované známosti nebo peníze.

Výzkum kromě jiného zjišťoval, jak lidé v Česku vnímají otevřenost vzdělávacího systému z hlediska možnosti získat vzdělání odpovídající individuálním schopnostem každého jedince a jaké faktory jsou podle nich důležité pro získání vzdělání. Dvě třetiny dotázaných se shodly na tom, že každý člověk v Česku může dosáhnout vzdělání odpovídajícímu jeho schopnostem. Jako hlavní faktory, které ovlivňují dosažení vzdělání, vidí respondenti pracovitost a píli člověka, jeho schopnosti a touhu po vzdělání.

Zajímavým zjištěním studie, které se zúčastnilo asi tisíc lidí starších patnácti let, byl fakt, že absolventi vysokých škol častěji odmítají vliv protekce a původu z bohaté rodiny. Na druhou stranu častěji zdůrazňují vliv píle, schopností a touhy po vzdělání na straně druhé, než respondenti s nižším, a to hlavně základním vzděláním. Většina respondentů se také shodla na tom, že v dnešní době nehraje pro dosažení vzdělání roli pohlaví člověka nebo jeho rasa a národnost.

Související články

Společnost

Internet přinesl Africe nejen vzdělání, tvrdí nová studie

Společnost

Odborník na čokoládu z Cambridge

Ze světa

Penny z každé jízdy pomáhá mladistvým

Společnost

To nejlepší z českého éteru. 10 českých podcastů, které vám promluví do (d)uší

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.