Pod hladinou žije plejáda fascinujících i odpudivých živočichů. Jedno však mají společné – lidem se naskýtá jen omezená příležitost je spatřit na vlastní oči. Často k tomu dojde až ve chvíli, když jsou vlnami vyneseni na některou z frekventovanějších pláží. Web Live Science vytvořil seznam těch nejpodivnějších vyplavených zvířat za poslední dekádu.
Představu o krakaticích má většina z nás především z filmu 20000 mil pod mořem, kde si poradila s ponorkou kapitána Nema. Legendami opředené krakatice obrovské však žijí v takové hloubce, že je lidské oko spatří jen výjimečně. Jde přitom o největšího zástupce říše bezobratlých s vůbec největšíma očima na planetě. Štěstí ji spatřit měli ve Španělsku, kde se v říjnu 2013 objevil na pláži tento hlavonožec o velikosti 9 metrů a váze 180 kilogramů. Ještě větší krakatici obrovskou pak vyplavilo moře v Jižní Africe v červnu 2020. Tamější kousek měl sice jen 4 metry, ale vážil dokonce 330 kilo.
Chlupatou želatinovitou příšeru objevili na pláži Filipínci z ostrova Luzon v květnu 2018. Smradlavou šestimetrovou příšeru vědci identifikovali jako zbytky těla velryby. To, co vypadalo jako chlupy, byly ve skutečnosti rozkládající se svaly.
Podivnost dalšího vyplaveného živočicha není poznat na první pohled. Když na jihoafrickou pláž v květnu 2017 doputovala tři těla žraloka bílého, nebylo na nich nic zvláštního. Pitva však odhalila, že všem chyběla játra a jednomu také srdce. Nešlo o anomálii přírody, ale o práci dalšího mořského predátora – kosatky dravé. Vědci na tělech odhalili typická zranění, která tato „zabijácká velryba“ způsobuje. Játra jsou navíc její oblíbenou pochoutkou, protože obsahují hodně tuku a živin.
Také dalšího tvora známe z filmu, ve kterém vystupuje postava Nema. Jde však o oblíbený animák a protagonistou, kterého na pevninu vyvrhl Tichý oceán, je děsivá ryba s „žárovkou“ před tlamou – kulovník sagamský. Jak se v květnu 2021 mohli přesvědčit návštěvníci jedné kalifornské pláže, světýlko není jedno, ale tvoří je několik bioluminiscenčních bodů na konci výrůstku. Objevení této ryby z čeledi ďasovitých bylo vzácné, protože žije v hloubkách okolo jednoho kilometru a jen vzácně se na pevninu dostane v tak zachovalém stavu.
Početnou nadílku zvláštních živočichů vyplavilo moře v britském Cornwallu v srpnu 2018. To, co vypadalo jako desítky tenisových míčků, byly ve skutečnost ježovky srdčité, kterým se přezdívá také mořské brambory. Jsou pokryty krátkými žlutohnědými ostny a běžně jsou zahrabány několik decimetrů hluboko v písku, kde jsou v bezpečí a živí se organismy v sedimentech. Na povrch se vyhrabávají kvůli páření. Za jejich vyplavením na pevninu nejspíš stála silná bouře, která jim radovánky překazila.
Na kalifornském ostrově Catalina v červnu 2015 spatřili čtyřmetrového hlístouna. Jeho předností nebyla jen pozoruhodná délka, ale také obrovské reprodukční orgány. Vaječníky tohoto tvora měřily přes 2 metry a vážily 11 kilogramů. Zajímavé jsou také jeho kosti, které připomínají želé.
Z Kalifornie je i další podivný objev. Na tamní pláži se v prosinci 2020 objevily stovky mořských červů, kteří připomínají mužské přirození. Živočich s názvem tlustý hostinský červ je světle růžový a dosahuje délky přes 20 centimetrů, jeho falický tvar je přitom ideální k hloubení nor. Na pevninu se červi dostali zřejmě kvůli silné bouři, která způsobila přesuny písku a vynesla je z úkrytů.
Na východním pobřeží USA se návštěvníci pláže setkali se zvláštní rybou, která byla na rozdíl od ostatních vyplavených kreatur stále živá. V květnu 2014 se museli nálezci doslova poprat s dlouhonosem třásnitým, který dal jasně najevo, že jeho dny ještě nejsou sečteny. Jde o nočního predátora, který žije na otevřeném oceánu a velkými zuby si poradí s rybami, olihněmi i dalšími příslušníky svého rodu. Nálezci dravou rybu vypustili na volné moře, ale po nějaké době se na pobřeží objevila znovu, což značilo, že její zdravotní stav nebyl dost dobrý na to, aby odplavala na volné moře.
Zdroj: Autorský článek Kláry Šubíkové s využitím webu Live Science
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci
Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…