Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Počet černých pasažérů v brněnské MHD rok od roku klesá

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: pexels.com

Jízdu městskou hromadnou dopravu bez platného dokladu stále riskuje velké množství cestujících. Na druhou stranu jejich počet v průběhu let klesá, což dokazují aktuální data z Brna i Prahy. V jihomoravské metropoli loni revizoři přistihli přes 55 tisíc cestujících jedoucích načerno. Je to o tři a půl tisíce méně než předchozí rok.

„Trvalý pokles neplatících cestujících je pro nás pozitivním signálem a svědčí o zlepšující se dostupnosti jízdních dokladů. Lidé si je mohou zakoupit přes internet z pohodlí domova, přes mobilní aplikace, smsky nebo ve vybraných automatech zaplatit bezkontaktně,“ uvedl generální ředitel brněnského dopravního podniku Miloš Havránek. Letos navíc ve vozech přibudou bezkontaktní terminály na nákup jízdenek. Jízdné za městskou hromadnou dopravu se v Brně nezvyšovalo od roku 2012.

Výrazný pokles černých pasažérů zaznamela už dříve také Praha. Zde velmi pomohl krok tzv. pokuty za půlku, který cestujícím bez platné jízdenky umožňuje zaplatit jen poloviční pokutu, pokud si zároveň zakoupí roční kupón. Obdobná možnost existuje i v Brně, kde mohou cestující využít tzv. podmíněné amnestie a místo pokuty si zakoupit předplatní jízdenku. To lze ale pouze čtyři dny v roce.

Související články

Zaručeně zlepší den

Byla vytvořena dosud nejdetailnější mapa centra paměti mozku

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Seznamte se s osobními strážci mladých stromů. Netopýři na ně nedají dopustit

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…