Počet černých pasažérů v brněnské MHD rok od roku klesá

Zdroj fotografie: pexels.com

Jízdu městskou hromadnou dopravu bez platného dokladu stále riskuje velké množství cestujících. Na druhou stranu jejich počet v průběhu let klesá, což dokazují aktuální data z Brna i Prahy. V jihomoravské metropoli loni revizoři přistihli přes 55 tisíc cestujících jedoucích načerno. Je to o tři a půl tisíce méně než předchozí rok.

„Trvalý pokles neplatících cestujících je pro nás pozitivním signálem a svědčí o zlepšující se dostupnosti jízdních dokladů. Lidé si je mohou zakoupit přes internet z pohodlí domova, přes mobilní aplikace, smsky nebo ve vybraných automatech zaplatit bezkontaktně,“ uvedl generální ředitel brněnského dopravního podniku Miloš Havránek. Letos navíc ve vozech přibudou bezkontaktní terminály na nákup jízdenek. Jízdné za městskou hromadnou dopravu se v Brně nezvyšovalo od roku 2012.

Výrazný pokles černých pasažérů zaznamela už dříve také Praha. Zde velmi pomohl krok tzv. pokuty za půlku, který cestujícím bez platné jízdenky umožňuje zaplatit jen poloviční pokutu, pokud si zároveň zakoupí roční kupón. Obdobná možnost existuje i v Brně, kde mohou cestující využít tzv. podmíněné amnestie a místo pokuty si zakoupit předplatní jízdenku. To lze ale pouze čtyři dny v roce.

Autor článku

Kristýna Motlová