Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Po pěti stech letech je přístupná rozhledna Orlík u Humpolce

Orlík u Humpolce v Kraji Vysočina nabízí návštěvníkům pohled ze středověké věže hradu Orlík. Lidé se tak mohou přijít podívat na krajinu přímo z rozhledny, jež je součástí hradu, který je lidem přístupný znovu po pěti stech letech.

Nová rozhledna se nachází v místě „zubu“ kdysi poškozené stavby.Věž, která je 22 metrů vysoká, byla otevřena začátkem listopadu. Netrvalo dlouho a během dvou hodin se na točitém schodišti o 104 schodech, prostřídala více než stovka lidí. O stavbu rozhledny se postaralo město Humpolec, které do ní investovalo 2,5 milionu korun.

Jedná se o historickou událost, protože z hradu naposledy někdo koukal do krajiny před 500 lety. Kvůli přilehlému lesu ale ze zříceniny nebylo vidět do okolí, dnes se z ní otevírají výhledy na Javořici i Křemešník. Věž by měla být otevřená v listopadu o víkendech a to vždy od 10. do 16. hodiny. Za nepříznivého počasí si ale správa hradu vyhrazuje právo vstup uzavřít, protože by podmínky neumožňovaly bezpečný výstup nahoru.

Návštěvníci se ale nemusejí obávat, že by nepoznali, kdy je věž otevřená a kdy zase ne. Správci hradu na svých webových stránkách upozorňují, že otevřenou rozhlednu lidé poznají už na první pohled, a to pokud je vyvěšený červený prapor se znakem prvních majitelů hradu pánů z Dubé.

Již v minulosti byl vypracován návrh na záchranu této středověké zříceniny, o který se město také zajímalo. Dalším krokem byla úvaha nad zřízením vyhlídky mimo hradní areál na Havlově kopci. To se ale ukázalo jako komplikované kvůli majetkovým vztahům.

FOTO: Oldřich Vacek

Nikola Halmová

Související články

Inspirace

Rozhledna U Borovice. Dětský sen, který se stal skutečností.

Z domova

Na rozhlednu Hýlačka u Tábora mohou opět vystoupat turisté

Byznys

Vzniká nová brněnská dominanta. U hvězdárny vyroste Sluneční věž

Inspirace

Rozhledna na Velkém Kosíři se otevírá turistům

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.