Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Rozhledna U Borovice. Dětský sen, který se stal skutečností.

Každý člověk si chce v průběhu svého života splnit nějaký velký sen. Františku Hubařovi se to díky patnáctileté usilovné práci podařilo. Na svém pozemku v Roprachticích v podhůří Krkonoš vybudoval svépomocí osmnáctimetrovou kamennou rozhlednu. Zanedlouho oslaví rozhledna U Borovice své páté narozeniny. Další významné milníky na ni ještě čekají.

Název rozhledny se pojí s minulostí malého návrší mezi obcemi Helkovice a Roprachtice, kde kamenná stavba stojí. Kousek odtud rostly odjakživa borovice. V současné době se na místě nachází už pouze jedna. Ostatní postupně podlehly povětrnostním podmínkám zdejšího prostředí. „Ještě jako malý kluk si pamatuji, že tu borovice rostly,“ vzpomíná František Hubař. Vymyslet název rozhledny pro něj tedy nebylo nic složitého.

Nápad postavit rozhlednu dostal už ve svých deseti letech. S přibývajícími léty se jeho vize několikrát změnila, vždy na základě rozhodnutí, z jakého materiálu má být rozhledna postavena. Nejprve sázel na dřevo. Pak přišel na řadu kov, aby se nakonec jako rozhodující ukázal kámen, konkrétně tanvaldská žula. Materiál na stavbu rozhledny začal shromažďovat z širokého okolí. Objem žuly, kterou si na vršek nechal dopravit, byl úctyhodný. V součtu šlo o 38 nákladních aut plných žulových kvádrů.

Rozhledna U Borovice se tyčí do výšky osmnácti metrů. Třináct metrů je postaveno z žuly, zbývajících pět tvoří dřevěný vyhlídkový ochoz. O její stabilitu se stará tři metry hluboký základ. Z vrcholu rozhledny je možné spatřit krásy Krkonoš, a pokud je příznivé počasí, tak i sto kilometrů vzdálená místa. To vše za cenu dvaceti korun. Cena vstupného ovšem skýtá také pohlednici s razítkem, takže poplatek je opravdu symbolický. A to přesto, že celou stavbu financoval pan Hubař z vlastní kapsy. „Nikdy jsem to nestavěl pro peníze,“ vysvětluje s nadšením.

Svůj velký sen si splnil. Nyní se soustředí na další. 17. listopadu rozhledna oslaví své páté narozeniny. Na oslavu jiné významné události si František Hubař bude muset ještě chvíli počkat. Magický okamžik nastane v době, kdy do rozhledny U Borovice vstoupí stotisící návštěvník.

Zdroj: http://liberec.idnes.cz/soukroma-rozhledna-v-roprachticich-d6h-/liberec-zpravy.aspx?c=A140902_143937_liberec-zpravy_tm

Související články

Byznys

Vzniká nová brněnská dominanta. U hvězdárny vyroste Sluneční věž

Byznys

Společnost Bell Helicopter sází na Prahu

Z domova

Osm milionů korun na ozdravné pobyty pro děti z Ostravy má být pouze prvním článkem řetězce

Byznys

Zájem o české komerční nemovitosti je tento rok enormní

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory

Opatrujte své duševní zdraví. Odborníci radí, jak o sebe pečovat v době epidemie