Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Po dobu 4 měsíců můžete poměřit síly s IZS v darování krve, každá kapka se počítá

Darování krve může někomu zachránit život. Ilustrační foto: Pixabay

Od 1. srpna vyzývají složky záchranného systému v České republice veřejnost k bezpříspěvkovému darování krve. Chybí u nás totiž v současnosti asi 100 000 dárců krve a transfuzní oddělení hledají zejména pravidelné přispěvatele.

Složky IZS se spojily s největšími pražskými nemocnicemi s transfúzními odděleními – Všeobecnou fakultní nemocnicí, Fakultní nemocnicí Thomayerovou, Fakultní nemocnicí Královské Vinohrady a Ústřední vojenskou nemocnicí – a vytvořili společně výzvu, které jsou v současné době na sociálních sítích velmi populární. Dávají si 4 měsíce, aby poměřili síly, jestli darují více krve oni, nebo „obyčejní lidé“. Partnerem akce je Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR. Pokrok budete moci sledovat každý týden, kdy se do systému načtou data z nemocnic a budou se plnit pomyslné nádobí s krví.

Plakát k výzvě IZS. Foto: Policie ČR

Pokud nejste z Prahy nebo se v ní nebudete v dalších 4 měsících pohybovat, vůbec nevadí. Darovat krev můžete kdekoliv po republice, a i když se nebude počítat do výzvy, určitě je potřeba. Darovat může každý občan ČR nebo zde dlouhodobě žijící občas jiné země ve věku od 18 do 65 let s minimální hmotností 50 kg v dobrém zdravotním stavu, bez závažnějších onemocnění, s platnými zdravotním pojištěním a s vhodnými výsledky při kontrolním vyšetření. Určitě si ale před prvním odběrem prostudujte kompletní pravidla na webu nemocnice. Udělejte dobrý skutek, možná jednou budete krev potřebovat naopak vy.

Zdroj: Policie ČR

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci úspěšně vytvořili první 3D vytištěnou rybu na světě vypěstovanou v laboratoři

Pečujte o svůj mikrobiom. Předejdete tak Parkinsonovi, zjistili vědci

Pomalá móda: O čem je Projekt 333? Vyzkoušejte možnosti udržitelnosti

Hvězda do sebe pohltila celou planetu. V budoucnu takto zanikne i Země

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Čtyřicítka děsí mnoho žen. Jedná se o pomyslný milník, jehož dosažení však nemusí znamenat nic…