Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Po deseti letech jí vrátili ztrácející se sluch. Lékařům z Brna se podařila unikátní operace

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Na začátku října se ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně podařilo lékařům při unikátní operaci navrátit sluch Miladě Reichové, zdravotní sestře vyškovské nemocnice. Jednalo se o první operační zákrok nového typu v rámci České republiky, tedy o takzvané zavedení aktivního středoušního implantátu. Reichová se tak po deseti letech zhoršeného sluchu dočkala operace, která vede k téměř plnému navrácení sluchu.

Oproti běžnému sluchadlu, které umí pouze zesílit zvuky vstupující do zvukovodu, aktivní středoušní implantát převádí okolní zvukové signály na mechanické vibrace. „Zevní procesor převede zvuky na elektrické signály a vyšle je do vnitřní implantované části. Odtud jsou následně vedeny do středního ucha, kde dojde k mechanickému rozvibrování jeho částí, tedy středoušních kůstek. Následné slyšení ve vnitřním uchu se již odehraje běžných způsobem, ucho jej zvládne samostatně,“ řekl pro Deník koordinátor brněnského Komplexního centra kochleárních implantací Tomáš Talach.

Zatímco v zahraničí se jedná o poměrně běžný zákrok, v Česku šlo o premiéru. Operace se ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně ujal přednosta kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku Rom Kostřica. Jeho cílem bylo napojit středoušní implantát na ušní kůstky. Jelikož se jednalo o operaci na české poměry nezvyklou, celému zákroku asistoval i rakouský chirurg Wolf-Dieter Baumgartner. Tento odborník již provedl přes 1500 kochleárních implantací a je jedním z nejzkušenějších na světě. Oba specialisté pak operaci zdárně dokončili.

Implantát stál asi 350 tisíc korun a Reichová ho získala zdarma na náklady dodavatele. Teď ji čeká ještě několikadenní pobyt v nemocnici. „Přístroj budeme posléze seřizovat, podobně jako je tomu například u naslouchadel. Dokonalé vyladění může trvat řádově několik měsíců. Pokud ale vše půjde bez komplikací, uslyší pacientka brzy zcela normálně,“ uzavřel pro Deník Talach. Operaci by měli lékaři z brněnské nemocnice běžně provádět od nového roku.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

Nový test dokáže odhalit rakovinu prsu za pět sekund pomocí slin

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …