Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Plzeňští radní podpořili projekt sdílených kol ve městě

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Fenomén bikesharingu se už rozšířil i do Plzně. Místní sdílení kol zde začalo fungovat v loňském roce, ten letošní odstartovalo nejen s velkými plány, ale i s finanční podporou od města.

„Plzeň a zejména její centrum je svou strukturou a velikostí vhodná pro městskou cyklodopravu, velkým přínosem je i šetrnost této dopravy vůči životnímu prostředí. Komunita využívající tento druh dopravy se stále zvětšuje, městská cyklistika se stává trendem,“ uvedl Petr Náhlík, plzeňský náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí.

Radní města se rozhodli podpořit bikesharing v Plzni částkou 190 400 korun. Přesně o takovou sumu žádala organizace Kolemplzne.cz pro svůj projekt. Poskytnuté finance použije sdružení na nákup 35 nových kol i na úhradu nezbytného servisu a oprav. Část peněz možná poputuje také na rozvoj aplikace či webových stránek, což jsou prvky pro fungování projektu nezbytné.

Projekt Kolemplzne.cz vznikl v loňském roce, kdy zároveň rozmístil ve městě prvních 50 kol, která vyzkoušelo přes dvě stě uživatelů. Cílem pro rok 2016 je tento počet zčtyřnásobit. K tomu může pomoct i zmíněná podpora od města. Projekt ještě musí schválit místní zastupitelstvo.

Sdílená kola jsou k dispozici neustále – 24 hodin denně, 7 dní v týdnu – ovšem pouze v teplých měsících, tedy od března do listopadu. Uživatelé si mohou vybrat mezi měsíčním a ročním tarifem, který stojí sto, respektive šest set korun. Bikesharing úspěšně funguje i v dalších krajských městech, například v Praze, Brně, Olomouci či Hradci Králové.

Související články

Zaručeně zlepší den

Cestujte bez stresu – spousta tipů pro pohodové a bezstarostné cestování

Jezte avokádo denně, může vám prodloužit život

NASA chce zavést jednotný lunární čas

I černé díry mohou mít škytavku, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…