Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Plovoucí solární elektrárna pomáhá v Chile šetřit energie

Zdroj fotografie: Flickr Anglo Americam Plc

Plovoucí solární elektrárna má produkovat elektřinu a současně omezit spotřebu vody v chilském dole Los Bronces. Experimentální solární ostrov provozuje těžařská společnost Anglo American. Aktuálně je projekt ve fázi testování.

Elektrárnu tvoří 256 solárních panelů s rozlohou 111,5 metrů čtverečních. Celý komplex pluje uprostřed vodní nádrže, která zadržuje odpad vzniklý těžbou. Stín panelů by měl snížit teplotu vody a její vypařování až o 80 procent. Jelikož se důl nachází v suché oblasti, je pro něj důležité, aby omezil spotřebu čerstvé vody a získal tak pro své operace více vody z nádrže.

Panely jsou speciálně navržené tak, aby odolaly i těžkým podmínkám, například větru o rychlosti až 210 kilometrů za hodinu. Pokud bude testování solární elektrárny úspěšné, měla by se rozšířit o další panely až na rozlohu 40 hektarů. V budoucnu by se pak podobný systém mohl vytvořit i na podobných vodních nádržích, kterých je v Chile dle odborníků asi 800.

Související články

Inspirace

Anglická studie prokázala příznivé účinky horké koupele

Inspirace

Inženýr vytváří zelené oázy v poušti prostřednictvím ledovců

Inspirace

Borough Market bojuje proti odpadům, zakáže plastové lahve

Inspirace

Designer vymyslel oblečení, které roste spolu s dítětem

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.