Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Plovoucí ostrůvky se zelení oživí dánskou Kodaň

Zdroj fotografií: Fokstrot / Marshall Blecher

Řada měst se snaží oživit beton zelení. Dánové nyní přicházejí s unikátní novinkou. V metropoli Kodaň tak přibudou plovoucí ostrůvky s trávou a stromy.

Australský architekt Marshall Blecher ve spolupráci s designerským studiem FOKSTROT odhalil plány na nový typ veřejného prostoru v centru hlavního města Dánska, takzvané Kodaňské ostrovy. Jejich cílem bude oživit zapomenuté části starého městského přístavu a rozšířit přitom zeleň dostupnou veřejnosti.

Projekt navázal na dřívější iniciativu CPH-Ø1. Jednalo se o první prototyp ostrova, který vznikl v roce 2018 a vyskytoval se na moři. Byl vyroben ze dřeva, přičemž měřil asi 20 metrů čtverečních. Nové ostrůvky by mu měly být podobné, konstruovat se budou ručně pomocí tradičních technik v loděnicích.

Plošiny se zelení mohou sloužit k nejrůznějším aktivitám jako plavání, saunování či pobyt v kavárně. Mimo to iniciátoři projektu počítají s pěstováním endemických rostlin, stromů a trav, které poskytnou vhodné prostředí pro ptáky a hmyz. Značnou výhodou ostrůvků je pak jejich mobilita. Mohou se různě přesouvat a v zimě být dokonce spojeny do většího celku pro pořádání speciálních akcí a festivalů.

Související články

Zaručeně zlepší den

Britský král napsal knihu pro děti. Zabývá se klimatickou změnou

Energie výrazně zlevní více než milionu domácností

Tři miliony let staré nástroje nepatřily lidem. Kdo je používal?

Lidská výška v Miláně se nezměnila od římské éry, říká studie

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem

Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem

Chtěli byste začít s meditací, případně ji prohloubit a dát jí jiný rozměr? Kniha Alphonse a Rachel…