Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Plovoucí ostrůvky se zelení oživí dánskou Kodaň

Zdroj fotografií: Fokstrot / Marshall Blecher

Řada měst se snaží oživit beton zelení. Dánové nyní přicházejí s unikátní novinkou. V metropoli Kodaň tak přibudou plovoucí ostrůvky s trávou a stromy.

Australský architekt Marshall Blecher ve spolupráci s designerským studiem FOKSTROT odhalil plány na nový typ veřejného prostoru v centru hlavního města Dánska, takzvané Kodaňské ostrovy. Jejich cílem bude oživit zapomenuté části starého městského přístavu a rozšířit přitom zeleň dostupnou veřejnosti.

Projekt navázal na dřívější iniciativu CPH-Ø1. Jednalo se o první prototyp ostrova, který vznikl v roce 2018 a vyskytoval se na moři. Byl vyroben ze dřeva, přičemž měřil asi 20 metrů čtverečních. Nové ostrůvky by mu měly být podobné, konstruovat se budou ručně pomocí tradičních technik v loděnicích.

Plošiny se zelení mohou sloužit k nejrůznějším aktivitám jako plavání, saunování či pobyt v kavárně. Mimo to iniciátoři projektu počítají s pěstováním endemických rostlin, stromů a trav, které poskytnou vhodné prostředí pro ptáky a hmyz. Značnou výhodou ostrůvků je pak jejich mobilita. Mohou se různě přesouvat a v zimě být dokonce spojeny do většího celku pro pořádání speciálních akcí a festivalů.

Související články

Zaručeně zlepší den

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.