Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Plast má další rozložitelnou konkurenci. Nový materiál vznikl z rybího odpadu

Ilustrační foto: Pexels

Představa ekologicky odbouratelné alternativy k plastům už dávno není utopií. Vědci v Kanadě objevili biologicky rozložitelný materiál z rybího odpadu, který by byl jinak odsouzen k vyhození. Speciální látka by mohla sloužit k výrobě celé řady produktů od obalů po oblečení.

Podle výzkumníků z newfoundlandské Memorial University je možné rybí hlavy, kosti, kůže a vnitřnosti, které jindy míří do odpadu, proměnit na užitečný materiál. Ten může nahradit polyuretany ze surové ropy, které se používají při výrobě obuvi a oděvů, ale i elektronických spotřebičů a stavebních materiálů. Zanechávají však velkou uhlíkovou stopu a v přírodě se rozkládají jen velmi pomalu. Nové plasty založené na rybím oleji by mohly poskytnout řešení šetrné k přírodě a zároveň se vypořádat s problematikou odpadu z továren na zpracování ryb.

Vědci pro výrobu materiálu použili olej extrahovaný z kousků lososa, které zbyly po okrájení masa určeného ke konzumaci. V kontrolovaném prostředí do oleje nejprve přidali kyslík, aby vytvořili epoxidy – molekuly podobné těm v epoxidové pryskyřici. K těm pak přidali oxid uhličitý a vzniklé molekuly spojili s dusíkatými deriváty uhlovodíků, aby vznikl nový materiál podobný polyuretanu. Experimenty naznačují, že by se nový materiál mohl snadno biologicky rozkládat, jakmile by to bylo potřeba. 

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Britský ostrov je ideální pro pozorování hvězd. Získal ocenění za skutečně tmavé nebe

Česko má nový světový rekord, získal ho Vencl za ponor pod led do hloubky 52 metrů

Včely vytváří mentální mapy, aby nalezly cestu domů

Divoké zvěři se daří v nárazníkové zóně mezi Severní a Jižní Koreou

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…