Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Plast má další rozložitelnou konkurenci. Nový materiál vznikl z rybího odpadu

Ilustrační foto: Pexels

Představa ekologicky odbouratelné alternativy k plastům už dávno není utopií. Vědci v Kanadě objevili biologicky rozložitelný materiál z rybího odpadu, který by byl jinak odsouzen k vyhození. Speciální látka by mohla sloužit k výrobě celé řady produktů od obalů po oblečení.

Podle výzkumníků z newfoundlandské Memorial University je možné rybí hlavy, kosti, kůže a vnitřnosti, které jindy míří do odpadu, proměnit na užitečný materiál. Ten může nahradit polyuretany ze surové ropy, které se používají při výrobě obuvi a oděvů, ale i elektronických spotřebičů a stavebních materiálů. Zanechávají však velkou uhlíkovou stopu a v přírodě se rozkládají jen velmi pomalu. Nové plasty založené na rybím oleji by mohly poskytnout řešení šetrné k přírodě a zároveň se vypořádat s problematikou odpadu z továren na zpracování ryb.

Vědci pro výrobu materiálu použili olej extrahovaný z kousků lososa, které zbyly po okrájení masa určeného ke konzumaci. V kontrolovaném prostředí do oleje nejprve přidali kyslík, aby vytvořili epoxidy – molekuly podobné těm v epoxidové pryskyřici. K těm pak přidali oxid uhličitý a vzniklé molekuly spojili s dusíkatými deriváty uhlovodíků, aby vznikl nový materiál podobný polyuretanu. Experimenty naznačují, že by se nový materiál mohl snadno biologicky rozkládat, jakmile by to bylo potřeba. 

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Zahradničení léčí psychiku a zvyšuje fyzickou kondici, potvrdila nová studie

Zvířecí terapie vrací lidem chuť do života. S delfíny je to neuvěřitelný zážitek, říká spoluzakladatelka Pomocných tlapek Michaela Freeman

Nový protinádorový přípravek pomůže prvním pacientům

Jedlá potravinářská fólie potěší životní prostředí a udrží jídlo déle čerstvé

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…