Představa ekologicky odbouratelné alternativy k plastům už dávno není utopií. Vědci v Kanadě objevili biologicky rozložitelný materiál z rybího odpadu, který by byl jinak odsouzen k vyhození. Speciální látka by mohla sloužit k výrobě celé řady produktů od obalů po oblečení.
Podle výzkumníků z newfoundlandské Memorial University je možné rybí hlavy, kosti, kůže a vnitřnosti, které jindy míří do odpadu, proměnit na užitečný materiál. Ten může nahradit polyuretany ze surové ropy, které se používají při výrobě obuvi a oděvů, ale i elektronických spotřebičů a stavebních materiálů. Zanechávají však velkou uhlíkovou stopu a v přírodě se rozkládají jen velmi pomalu. Nové plasty založené na rybím oleji by mohly poskytnout řešení šetrné k přírodě a zároveň se vypořádat s problematikou odpadu z továren na zpracování ryb.
Vědci pro výrobu materiálu použili olej extrahovaný z kousků lososa, které zbyly po okrájení masa určeného ke konzumaci. V kontrolovaném prostředí do oleje nejprve přidali kyslík, aby vytvořili epoxidy – molekuly podobné těm v epoxidové pryskyřici. K těm pak přidali oxid uhličitý a vzniklé molekuly spojili s dusíkatými deriváty uhlovodíků, aby vznikl nový materiál podobný polyuretanu. Experimenty naznačují, že by se nový materiál mohl snadno biologicky rozkládat, jakmile by to bylo potřeba.
Zdroj: České noviny
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…