Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Plány pro osídlení Měsíce se stávají skutečností. Jak by mohla vypadat lunární vesnice?

Ilustrační foto: Depositphotos

Malý krok pro člověka, velký skok pro lidstvo,“ slavně pronesl Neil Armstrong roce 1969, když jako první člověk vkročil na Měsíc. Téměř 53 let poté spřádá Evropská vesmírná agentura (ESA) plány na první lunární základnu, tzv. Měsíční vesnici. Zdá se, že je to nejspíš jen otázka času, kdy na Měsíc budou moci vyrazit i první vesmírní turisté.

Zní to jako sci-fi, ale vesnice na Měsíci se možná v řádu desítek let stane realitou. Evropská vesmírná agentura (ESA) ve spolupráci s Moon Village asociací (MVA) už pět let tiše plánují, jak by osídlení Měsíce mohlo vypadat. Pomoci by mohla i technika 3D tisku.

Lunární vesnice by sloužila jak pro účely výzkumu a nové vesmírné objevy, tak pro turisty z řad veřejnosti, kteří by tak místo tradiční dovolené u moře mohli vyrazit obdivovat měsíční krátery. Neměli by to ani tak daleko, cesta ze Země na Měsíc zabere 3–4 dny.

Foto: ESA

Kde by měla lunární vesnice stát?

Podmínky na Měsíci jsou samozřejmě velmi odlišné od těch na Zemi a pro člověka nepříznivé. Důležité je tedy dobře zvolit místo, kde by plánovaná lunární vesnice mohla stát. ESA chce bázi umístit poblíž jižního pólu měsíce nedaleko kráteru Shackleton.

Tato poloha by totiž měsíční vesnici zajistila dostatek slunečních paprsků, které sem svítí téměř neustále. Sluneční světlo by poté lidé mohli využívat jako zdroj energie.

Zároveň se uvnitř kráteru, který dosahuje hloubky čtyř kilometrů, podle vědců možná ukrývá led, který by mohl být zdrojem pitné vody pro případné budoucí obyvatele Měsíce.

Jaký postup se plánuje?

V plánu stojí, že nejprve by se poblíž kráteru Shackleton umístily čtyřpatrové nafukovací moduly, které by sloužily jako vědecké laboratoře, ale i jako obytné a pracovní prostory.

Protože však tyto moduly nebudou schopné uchránit lidi před nepřízní počasí a škodlivým zářením, je potřeba na ně vyvinout ochranné obaly. Ty mají tisknout speciální 3D tiskárny, které by zpracovávaly regolit, horninový materiál přímo z měsíčního povrchu.

Za několik desítek let by se tyto vize mohly stát realitou. Jak pro BBC řekl prezident MVA Giuseppe Reibaldi: „Cílem organizace je dostat se za vesmír, za hvězdy, protože je to krok pro celé lidstvo a nikdo nesmí zůstat stranou.“

Zdroj: astronomy.com, ESA

Související články

Zaručeně zlepší den

Smrtící mořský šnek bojuje s lidskou bolestí. Oceán je zásobárnou životně důležitých léků

Smíšené emoce existují. Podle vědců je život hořkosladký

Vídeňský párek se možná zapíše do seznamu UNESCO

Už i homosexuální muži mohou darovat krev

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…