Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Perioda bez zbytečných plastů. Iniciativa britské aktivistky slaví úspěchy

Zdroj ilustrační fotografie: Pexels

Přesto, že ženám pomáhají zachovat pocit čistoty, k přírodě tolik velkorysé nejsou. Ekologická stopa dámských hygienických potřeb se však díky iniciativě britské aktivistky postupně tenčí.

Devadesát procent a pět set let. První číslo odkazuje k podílu plastu v běžně dostupné vložce, to druhé pak odpovídá době, která je potřeba k rozložení jednoho tamponu. Ve stínu těchto faktů je skutečnost, že jsou dámské hygienické potřeby pátým nejčastějším plastovým odpadem nalezeným na evropských plážích, opravdu alarmující.

Ekologická aktivistka Ella Daish se tomu však rozhodla udělat přítrž. Pomocí hashtagu #EndPeriodPlastic šíří na sociálních sítích povědomí o této problematice a vyzývá k podpisu petice usilující o omezení plastů při výrobě dámských hygienických potřeb.

Od roku 2018 se jí tak podařilo nasbírat už přes 208 tisíc podpisů a podnítit některé britské obchodní řetězce k rozšíření nabídky o ekologičtější hygienické pomůcky, jako jsou menstruační kalíšky nebo kalhotky. Někteří výrobci také vyšli vstříc požadavkům o eliminaci plastových aplikátorů na tamponech. Podle iniciátorky petice se tak ušetří více než 17 tun plastu ročně.

Související články

Zaručeně zlepší den

Keňská inženýrka vyrábí z plastového odpadu cihly pětkrát pevnější než beton

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu