Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Patnáct nejnadanějších studentů získalo v doktorandské soutěži 4,5 milionu korun

Program Ph.D. Talent od roku 2009 v pěti ročnících podpořil 87 studentů téměř 30 miliony korun. Zdroj: brno.cz

Na konci února předal primátor města Brna Petr Vokřál stipendijní šeky v hodnotě 4,5 milionu korun patnácti nejtalentovanějším doktorandům brněnských univerzit. Nadaní studenti si odměnu zasloužili za obsazení předních příček v soutěži Brno Ph.D. Talent. Vedení Brna chce tímto způsobem podporovat nadějné mladé vědce a udržet si je v moravské metropoli.

Příjem pět až osm tisíc korun, hodiny práce v laboratořích a náročné studium. Tak obvykle vypadá život mladých doktorandů, kteří kromě vědeckých otázek musí řešit také jednu osobní, a to jak vůbec vyjít s penězi. Organizátoři soutěže nazvané Brno Ph.D. Talent se snaží tato úskalí vědecké práce studentů alespoň trochu kompenzovat. Soutěž tak prostřednictvím stipendií podporuje mladé vědce, aby se svému výzkumu mohli věnovat naplno. Klade si také za cíl zabránit tomu, aby brněnské univerzity přicházely o své talentované mladé vědce, pro které může být snazší odejít do soukromé sféry či do zahraničí.

„Město Brno dlouhodobě podporuje vědu a výzkum. Každý rok se snažíme vyčlenit více peněz, jelikož se ukazuje, že takto financované prostředky pomáhají zvyšovat konkurenceschopnost Brna v mezinárodním měřítku. Navíc tito talentovaní vědci zvyšují kvalitu výzkumu a vývoje v Brně a lákají sem další zahraniční vědce. Investice do mladých talentů se Brnu vrátí,“ uzavřel primátor Brna Petr Vokřál. Program Ph.D. Talent od roku 2009 v pěti ročnících podpořil 87 studentů téměř 30 miliony korun, mezi nimiž jsou dnes i uznávaní vědci a úspěšní podnikatelé.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci představili nový způsob testování na koronavirus

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Přinášíme tipy na smysluplné dárky. Udělají vám radost a zároveň pomohou druhým

Inspirativní rozhovor

Rozhodla jsem se být šťastná – ať už s vlasy nebo bez, říká autorka komiksu o alopecii Tereza Drahoňovská

Rozhodla jsem se být šťastná – ať už s vlasy nebo bez, říká autorka komiksu o alopecii Tereza Drahoňovská

Přečtěte si rozhovor s Terezou Drahoňovskou, která svůj příběh s alopecií popisuje v originálním komiksu Bez vlasů.