Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Parazitické houby půjde snadněji vytřídit díky českým vědcům

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

České hlavičky si nedají pokoj, neustále vymýšlejí inovace, které usnadní životy. Nově zjednodušili systém členění parazitických hub, což by podle nich mělo pozitivně ovlivnit potravinářství, medicínu nebo biotechnologie, uvedl web Ekolist.

Nový systém dělení, který navrhli odborníci z Univerzity Karlovy a Mikrobiologického ústavu Akademie věd (AV) ČR, má navíc ulehčit kontrolu potravin. Dosavadní systém třídění hub byl založen především na molekulárně-genetických datech. Při tvorbě nového systému posbíral mezinárodní vědecký tým stovky vzorků z různých kontinentů, aby tak podle AV ČR odborníci analyzovali opravdovou různorodost v rámci druhů, což vyústilo ve snížení počtu druhů. „Aplikovali jsme širokou škálu metod, včetně moderních fylogenetických metod založených na datech z vysokého počtu genů či genomů. Došli jsme ke zjištění, že druhy jsou mnohem více variabilní, než jsme si mysleli, a to na mnoha úrovních – vzhled kolonií, mikroskopické znaky, genetická variabilita, produkce mykotoxinů a podobně,“ řekl vědec František Sklenář, který se na návrhu systému podílel.

Nové členění se týká hub z rodu s názvem Aspergillus (česky kropidlák). Jsou využívané například k fermentaci potravin a nápojů, umí ale potraviny i znečišťovat. Běžně se vyskytují v životním prostředí. Některé druhy kontaminují mimo jiné ovoce, zeleninu nebo půdu a mohou zapříčinit zdravotní komplikace lidem i zvířatům, protože jsou toxické a karcinogenní.

Související články

Zaručeně zlepší den

Odborník odhalil, kde se nachází záhadný most z obrazu Mony Lisy

Češi zachránili už stovky srnčat. Pomohly jim drony s termokamerou

Venkovská dovolená? Vyrazte na Vysočinu a podpořte lokální farmáře

Vědci úspěšně vytvořili první 3D vytištěnou rybu na světě vypěstovanou v laboratoři

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…