Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Panenka učí dívky milovat vlastní krásu

2 minuty radosti
Návrháři na přání malých slečen vyrábí i panenkovské oblečení v dětských velikostech. Zdroj: Leonardo Angelucci, AFP

O tom, že všechny panenky nemusí vypadat jako dokonalá blonďatá Barbie, se přesvědčilo již mnoho jihoafrických dívek. Tamní slečny totiž v nedávné době ikonickou hračku s blonďatou hřívou vyměnily za panenku Momppy Mpoppy. S jejími tmavými vlasy a účesem ve stylu afro má dívky naučit, aby se přijímaly přesně takové, jaké jsou.

Na to, jak naučit dívky v Africe milovat vlastní krásu, přišla se svým návrhem podnikatelka Maite Makgob. Ta navrhla černošskou panenku s afro účesem a stylovým oblečením, které zahrnuje například sukně, denimové kalhoty nebo kombinézy. „Vytváříme u dětí povědomí, že naše černá pleť a afro vlasy jsou krásné takové, jaké jsou,“ řekla pro AFP šestadvacetiletá Makgob.

Firma sice vyrábí panenky v Číně, ale konečnou úpravu včetně oblečení dodělává v ateliéru v Johannesburgu. Návrháři navíc na přání malých slečen vyrábí i panenkovské oblečení v dětských velikostech, aby se dívky mohly oblékat stejně jako jejich panenky.

„Přejeme si, aby děti viděly v Mpoppy krásu, aby viděly samy sebe, když si s ní hrají. Panenky jsou většinou bílé, slavní lidé v obchodech jsou běloši, a to dokonce i v Jižní Africe, kde tvoří většinu obyvatel černoši,“ vysvětlila Makgob. Panenku, kterou mohou rodiče svým ratolestem koupit asi za 350 korun, dívky objevují především přes sociální sítě.

Zdroj: AFP, Ihned.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Nový způsob pěstování zeleniny podpoří lokální produkci potravin a soběstačnost

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.