Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Památky i víno – vědci zjistili, proč turisté jezdí do Prahy

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Depositphotos

Co turisty nejvíce láká do našeho hlavního města a za co tam hlavně utrácí? Na to přišli vědci z jedenácti ústavů Akademie věd (AV) ČR. Analýzu zaměřenou na chování a typologii turistů udělali, aby do Prahy nalákali zámožnější návštěvníky. Na základě vědeckých podkladů teď vyvíjí novou turistickou aplikaci.

Nejvíce se v Praze rozšoupnou Američané, nejméně Poláci. Přestože v hlavním městě utratili turisté v roce 2019 více než pět a půl miliardy dolarů, v nizozemském Amsterdamu nechali za stejné období dvojnásobek. „V našem hlavním městě turisté utrácejí mnohem méně než v jiných evropských metropolích. A to jsme se rozhodli za pomoci Akademie věd změnit,“ říká místopředsedkyně společnosti Prague City Tourism Jana Adamcová. Právě Prague City Tourism si nechala analýzu zpracovat.

Podle dat z výzkumu jezdí za do Prahy evropští turisté za gastronomií, za památkami pak zejména Asiaté. Ti se mimo jiné chtějí vyfotit na místech, na kterých se natáčel romantický korejský seriál Milenci v Praze. „Zaměření na asijské publikum s sebou nese jistá specifika,“ říká Jakub Hrubý z Orientálního ústavu AV ČR. Podle něj Asiaté českou kulturu moc neznají. Vědci navrhují soustředit se například na pití vína či kávy, což nemá například v Číně takovou tradici jako u nás.

Výsledky výzkumu by měly do Prahy přitáhnout více zámožnějších turistů, kteří by zde měli utratit více peněz. Data by měla posloužit také k vývoji nového destinačního webu, který by se přizpůsoboval původu návštěvníka. Cestovatel z Izraele by tam tedy našel jiné informace než polský turista.

Související články

Zaručeně zlepší den

Talentový program L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě má tři vítězné vědkyně

Bez trestu, z. s. pořádá v Praze již třetí pochod proti bagatelizaci domácího a sexualizovaného násilí

Sucho je v Evropě na ústupu. Na kontinentu je více vláhy než před rokem

Káva je eko. Z recyklovaných kapslí od kávy Nespresso vyrobili hodinky

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…