Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Řečové vady už nejsou překážkou. Lidé s postižením mohou ovládat elektroniku hlasem díky aplikaci

Ilustrační foto: Pexels

S rozpoznáváním hlasu pracuje hned několik technologií, zpravidla ale počítají se standardními řečovými schopnostmi. Lidé, kterým jde hůře rozumět nebo nemohou používat vlastní hlas, se doposud potýkali s problémy. Aplikace Voiceitt jim vychází vstříc.

V době koronavirové pandemie se mnoho lidí s netypickou řečí či poruchami motoriky ocitlo v izolaci. Omezený kontakt měli jak s blízkými, tak se zařízeními sociální péče a podpory, která jim usnadňují každodenní život. Změnit se to rozhodl izraelský start-up, jehož spoluzakladatel Danny Weissberg pro The Times of Israel řekl, že si „každý zaslouží mít schopnost se vyjádřit a být pochopen.“ Díky aplikaci firmy Voiceitt budou mít lidé s poruchami řeči možnost komunikovat s okolím pomocí svých elektronických zařízení a ovládat prvky chytré domácnosti.

Služba je integrována s hlasovým asistentem Alexa firmy Amazon tak, aby byla schopná asistovat nejen lidem se specifickým projevem, ale také těm se zhoršenou motorikou. Práce s aplikací začíná tréninkovou fází, která ji pomocí umělé inteligence naučí rozpoznat hlas uživatele a jeho typické řečové projevy, jako je kadence řeči, neverbální zvuky nebo koktání. Na základě toho je vytvořen řečový model, který umožní využívat specifické příkazy.

Uživatelé aplikace si mohou v každém jazyce vytvořit vlastní slovník frází. Rozpoznání a zpracování každé z nich by nemělo zabrat více než pět minut. Software aplikace je převede do běžné mluvy, pomocí které mohou lidé komunikovat s okolím a dalšími přístroji využívajícími ovládání hlasem. Dostupná je v iStore pro zařízení Apple.

Související články

Zaručeně zlepší den

Už i homosexuální muži mohou darovat krev

SEO strategie: Jak může pomoci (nejen) malým podnikům?

Tai Chi snižuje riziko zánětů u pacientů, kteří přežili rakovinu

Co určuje směnný kurz BTC/USD

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…