Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Řečové vady už nejsou překážkou. Lidé s postižením mohou ovládat elektroniku hlasem díky aplikaci

Ilustrační foto: Pexels

S rozpoznáváním hlasu pracuje hned několik technologií, zpravidla ale počítají se standardními řečovými schopnostmi. Lidé, kterým jde hůře rozumět nebo nemohou používat vlastní hlas, se doposud potýkali s problémy. Aplikace Voiceitt jim vychází vstříc.

V době koronavirové pandemie se mnoho lidí s netypickou řečí či poruchami motoriky ocitlo v izolaci. Omezený kontakt měli jak s blízkými, tak se zařízeními sociální péče a podpory, která jim usnadňují každodenní život. Změnit se to rozhodl izraelský start-up, jehož spoluzakladatel Danny Weissberg pro The Times of Israel řekl, že si „každý zaslouží mít schopnost se vyjádřit a být pochopen.“ Díky aplikaci firmy Voiceitt budou mít lidé s poruchami řeči možnost komunikovat s okolím pomocí svých elektronických zařízení a ovládat prvky chytré domácnosti.

Služba je integrována s hlasovým asistentem Alexa firmy Amazon tak, aby byla schopná asistovat nejen lidem se specifickým projevem, ale také těm se zhoršenou motorikou. Práce s aplikací začíná tréninkovou fází, která ji pomocí umělé inteligence naučí rozpoznat hlas uživatele a jeho typické řečové projevy, jako je kadence řeči, neverbální zvuky nebo koktání. Na základě toho je vytvořen řečový model, který umožní využívat specifické příkazy.

Uživatelé aplikace si mohou v každém jazyce vytvořit vlastní slovník frází. Rozpoznání a zpracování každé z nich by nemělo zabrat více než pět minut. Software aplikace je převede do běžné mluvy, pomocí které mohou lidé komunikovat s okolím a dalšími přístroji využívajícími ovládání hlasem. Dostupná je v iStore pro zařízení Apple.

Související články

Zaručeně zlepší den

Příčiny vážných dopravních nehod odhalí speciální aplikace

Moravská měrná jednotka loket se vrátila do Olomouce, je delší než ty ostatní

Bez trestu, z. s. pořádá v Praze již třetí pochod proti bagatelizaci domácího a sexualizovaného násilí

Olomoučtí archeologové objevili v iráckém Kurdistánu šest tisíc let staré pravěké vesnice

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…