Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Řečové vady už nejsou překážkou. Lidé s postižením mohou ovládat elektroniku hlasem díky aplikaci

Ilustrační foto: Pexels

S rozpoznáváním hlasu pracuje hned několik technologií, zpravidla ale počítají se standardními řečovými schopnostmi. Lidé, kterým jde hůře rozumět nebo nemohou používat vlastní hlas, se doposud potýkali s problémy. Aplikace Voiceitt jim vychází vstříc.

V době koronavirové pandemie se mnoho lidí s netypickou řečí či poruchami motoriky ocitlo v izolaci. Omezený kontakt měli jak s blízkými, tak se zařízeními sociální péče a podpory, která jim usnadňují každodenní život. Změnit se to rozhodl izraelský start-up, jehož spoluzakladatel Danny Weissberg pro The Times of Israel řekl, že si „každý zaslouží mít schopnost se vyjádřit a být pochopen.“ Díky aplikaci firmy Voiceitt budou mít lidé s poruchami řeči možnost komunikovat s okolím pomocí svých elektronických zařízení a ovládat prvky chytré domácnosti.

Služba je integrována s hlasovým asistentem Alexa firmy Amazon tak, aby byla schopná asistovat nejen lidem se specifickým projevem, ale také těm se zhoršenou motorikou. Práce s aplikací začíná tréninkovou fází, která ji pomocí umělé inteligence naučí rozpoznat hlas uživatele a jeho typické řečové projevy, jako je kadence řeči, neverbální zvuky nebo koktání. Na základě toho je vytvořen řečový model, který umožní využívat specifické příkazy.

Uživatelé aplikace si mohou v každém jazyce vytvořit vlastní slovník frází. Rozpoznání a zpracování každé z nich by nemělo zabrat více než pět minut. Software aplikace je převede do běžné mluvy, pomocí které mohou lidé komunikovat s okolím a dalšími přístroji využívajícími ovládání hlasem. Dostupná je v iStore pro zařízení Apple.

Související články

Zaručeně zlepší den

Děsivé dýně i bez vyřezávání. Kalifornská farma je pěstuje ve formách s obličeji

Česká zmrzlina slaví mezinárodní úspěch. V evropské soutěži obsadila druhé místo

Známe příčinou neurodegenerativních onemocnění. Zjištění přináší naději na léčbu

Šťastny ať jsou všechny bytosti. Odkaz manželů Tomášových je stále živý

Inspirativní rozhovor

Mění životy starých, opuštěných či hendikepovaných psů.

Mění životy starých, opuštěných či hendikepovaných psů.

Přečtěte si rozhovor s Eliškou Vafkovou, zakladatelkou psího hospice Dejte nám šanci.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…