Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ostravští vědci testují moderní zubní implantáty. Urychlí hojení a sníží zánět

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Freepik

Výzkumný tým z Centra pokročilých inovačních technologií (CPIT) Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) vyvíjejí novou metodu úpravy zubních implantátů z titanu. Odborníci pracují na vylepšení povrchu implantátu tak, aby byl odolnější, ale také snesitelnější pro pacienty.

Titanové implantáty mají dlouhou historii, lidské tělo na ně většinou reaguje bez komplikací a svou strukturou je titan jako materiál zcela výjimečný. Vědci z VŠB-TUO se spojili s firmou Timplant a snaží se povrch implantátu vylepšit o další složky. Projekt už běží druhým rokem. „V prvním roce jsme vyvíjeli technologii úpravy povrchů, převáděli jsme ji z modelových vzorků na reálný implantát. Teď na upravený povrch vážeme různé látky, abychom zjistili, které z nich implantát vylepší natolik, aby úprava v konečném výsledku byla také nejvýhodnější pro pacienta,“ řekla Kateřina Dědková z CPIT.

Pokud se vědcům podaří navázat na povrch implantátu jednoduché látky, mohou začít i s látkami složitějšími, například léčivy pro lepší hojení. Implantáty s upraveným povrchem, ale bez přidaných molekul jiných látek už odborníci testovali zavedením do dřeva a hovězích kostí. Odzkoušení na lidech je otázkou budoucnosti. „Prováděli jsme testy na buněčných liniích a výsledky těchto testů vypadají slibně. Nicméně u zavádění implantátů pacientům narážíme na problém s certifikací, protože nemáme povolení tyto úplně nové materiály testovat rovnou u lidí,“ dodala Dědková.

Související články

Zaručeně zlepší den

Američané obnoví lesy zničené ohněm. Vysadí miliardu stromů

Češi jsou štědří. Darovali miliardy na charitu

Jihokorejští vědci vyvinuli „e-tetování“, které dokáže monitorovat zdravotní stav

Výzkumníci našli středověký poklad. Co se ukrývalo v Novém Jičíně?

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…