Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Osm studentů získalo ocenění České hlavičky

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Facebook České hlavičky

Nejprestižnější české ocenění pro mladé vědce zná své letošní laureáty. Celkem osm studentů vybrala odborná porota z několika desítek přihlášených. Výzkumy mladých talentů pokryly celkem šest různých oblastí, od biologie, přes historii až po matematiku.

Oceněný pražský gymnazista Natan Sidej se podílí na výzkumu Akademie věd a zkoumá látky, které pomáhají při diagnóze a možná i léčbě nádorových onemocnění. Trojice z Plzně, Ondřej Brichta, Přemysl Čechura a Jan Lüftner, ve své improvizované dílně sestrojila stroj na magnetronové naprašování. Úplně odlišné téma si zase zvolil Tomáš Drábek z Prahy. Ten se ve své práci věnuje osudům československých legionářů, konkrétně jejich kulturnímu vyžití.

Jediná oceněná dívka, Sylva Neradová z Pardubic, se zabývá enzymy kvasinek, které napadají jedince se sníženou imunitou. Algebraické teorii čísel se zase věnuje matematik Tomáš Perutka. Mimořádnou cenu za přínos letos dostal Jakub Vácha, který se zaměřil na obojživelníky a přispěl k omezení těžby štěrkopísku a lepší následné rekultivaci krajiny blízko svého bydliště.

Související články

Zaručeně zlepší den

Byla vytvořena dosud nejdetailnější mapa centra paměti mozku

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Seznamte se s osobními strážci mladých stromů. Netopýři na ně nedají dopustit

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…