Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Osm studentů získalo ocenění České hlavičky

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Facebook České hlavičky

Nejprestižnější české ocenění pro mladé vědce zná své letošní laureáty. Celkem osm studentů vybrala odborná porota z několika desítek přihlášených. Výzkumy mladých talentů pokryly celkem šest různých oblastí, od biologie, přes historii až po matematiku.

Oceněný pražský gymnazista Natan Sidej se podílí na výzkumu Akademie věd a zkoumá látky, které pomáhají při diagnóze a možná i léčbě nádorových onemocnění. Trojice z Plzně, Ondřej Brichta, Přemysl Čechura a Jan Lüftner, ve své improvizované dílně sestrojila stroj na magnetronové naprašování. Úplně odlišné téma si zase zvolil Tomáš Drábek z Prahy. Ten se ve své práci věnuje osudům československých legionářů, konkrétně jejich kulturnímu vyžití.

Jediná oceněná dívka, Sylva Neradová z Pardubic, se zabývá enzymy kvasinek, které napadají jedince se sníženou imunitou. Algebraické teorii čísel se zase věnuje matematik Tomáš Perutka. Mimořádnou cenu za přínos letos dostal Jakub Vácha, který se zaměřil na obojživelníky a přispěl k omezení těžby štěrkopísku a lepší následné rekultivaci krajiny blízko svého bydliště.

Související články

Inspirace

Nadační fond Neuron ocenil šestici mladých nadaných vědců

Inspirace

Ceny Akademie věd letos získali vědci za výzkum fotosyntézy nebo biodiverzity

Byznys

V Brně podpořili mladé nadějné vědce šesti miliony korun

Inspirace

Siemens ocenil talentované české studenty i pedagogy

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.