Osm studentů získalo ocenění České hlavičky

Zdroj fotografie: Facebook České hlavičky

Nejprestižnější české ocenění pro mladé vědce zná své letošní laureáty. Celkem osm studentů vybrala odborná porota z několika desítek přihlášených. Výzkumy mladých talentů pokryly celkem šest různých oblastí, od biologie, přes historii až po matematiku.

Oceněný pražský gymnazista Natan Sidej se podílí na výzkumu Akademie věd a zkoumá látky, které pomáhají při diagnóze a možná i léčbě nádorových onemocnění. Trojice z Plzně, Ondřej Brichta, Přemysl Čechura a Jan Lüftner, ve své improvizované dílně sestrojila stroj na magnetronové naprašování. Úplně odlišné téma si zase zvolil Tomáš Drábek z Prahy. Ten se ve své práci věnuje osudům československých legionářů, konkrétně jejich kulturnímu vyžití.

Jediná oceněná dívka, Sylva Neradová z Pardubic, se zabývá enzymy kvasinek, které napadají jedince se sníženou imunitou. Algebraické teorii čísel se zase věnuje matematik Tomáš Perutka. Mimořádnou cenu za přínos letos dostal Jakub Vácha, který se zaměřil na obojživelníky a přispěl k omezení těžby štěrkopísku a lepší následné rekultivaci krajiny blízko svého bydliště.

Autor článku