Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Oslo se jako první město distancovalo od investic do společností s fosilními palivy

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Představitelé Osla odstraní z penzijních fondů osmimiliardovou investici do společností produkujících uhlí, ropu a plyn. Chtějí tím vyslat zprávu světovým lídrům ještě před konáním listopadové Konference o klimatických změnách v Paříži a ukázat, že budoucnost všech leží v obnovitelných zdrojích.

„Jsme šťastní, že Oslo převezme zodpovědnost za klima prostřednictvím vlastního politického programu i investic,“ oznámila politička Strany zelených Lan Marie Nguyen Berg. Podle ní musí vlády přijímat opatření, které se týkají klimatických změn, lokálně i globálně. Redukce znečištění navíc promění město v ještě lepší místo k žití a zajistí, že převzetí globální zodpovědnosti bude učiněno zadost.

Změny schvalují i obyvatelé Osla. „Je to velký symbol, když hlavní město země, kde se těží ropa, řekne ne investicím do fosilních paliv. Ukazuje to, že jsou fosilní paliva minulostí. Doufáme, že náš krok inspiruje k podobnému kroku i další země produkující ropu,“ uvedl Arild Hermstad.

Podobné kampaně vedou představitelé organizace 350.org i v dalších městech jako je Londýn, Berlín, Amsterdam a Stockholm. „Doufáme, že si kroků učiněných v Oslu všimnou představitelé dalších hlavních měst a začnou přerušovat vlastní spojení s průmyslem fosilních paliv,“ komentoval počínání představitelů hlavního města lídr evropského týmu organizace 350.org Nicolo Wojewoda.

Oslo se připojilo k rostoucímu hnutí 45 měst světa, které se zavázaly ke zrušení investic do uhelných a ropných společností. Expertíza odhalila, že díky těmto krokům přišel průmysl fosilních paliv o 1,7 bilionů dolarů.

Nguyen Bert podotýká, že za rozhodnutím stálo i finanční i ekologické uvážení. „Velké investice do fosilních paliv jsou velkým riskem, protože si uvědomuje, že většina fosilních paliv musí zůstat v zemi, abychom se vyhnuli katastrofickým klimatickým změnám. Zároveň nechceme, aby naše důchody byly závislé pouze na výši našeho exportu fosilních paliv.“

Zdroj: positivenews.org.uk

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Nechce se vám cvičit a cítíte se provinile? Evoluční biologové mají vysvětlení, které vás uklidní

Móda, která nikdy neskončí na skládce. Český start-up mění svět oblečení(m)

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…