Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Oslo se jako první město distancovalo od investic do společností s fosilními palivy

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Představitelé Osla odstraní z penzijních fondů osmimiliardovou investici do společností produkujících uhlí, ropu a plyn. Chtějí tím vyslat zprávu světovým lídrům ještě před konáním listopadové Konference o klimatických změnách v Paříži a ukázat, že budoucnost všech leží v obnovitelných zdrojích.

„Jsme šťastní, že Oslo převezme zodpovědnost za klima prostřednictvím vlastního politického programu i investic,“ oznámila politička Strany zelených Lan Marie Nguyen Berg. Podle ní musí vlády přijímat opatření, které se týkají klimatických změn, lokálně i globálně. Redukce znečištění navíc promění město v ještě lepší místo k žití a zajistí, že převzetí globální zodpovědnosti bude učiněno zadost.

Změny schvalují i obyvatelé Osla. „Je to velký symbol, když hlavní město země, kde se těží ropa, řekne ne investicím do fosilních paliv. Ukazuje to, že jsou fosilní paliva minulostí. Doufáme, že náš krok inspiruje k podobnému kroku i další země produkující ropu,“ uvedl Arild Hermstad.

Podobné kampaně vedou představitelé organizace 350.org i v dalších městech jako je Londýn, Berlín, Amsterdam a Stockholm. „Doufáme, že si kroků učiněných v Oslu všimnou představitelé dalších hlavních měst a začnou přerušovat vlastní spojení s průmyslem fosilních paliv,“ komentoval počínání představitelů hlavního města lídr evropského týmu organizace 350.org Nicolo Wojewoda.

Oslo se připojilo k rostoucímu hnutí 45 měst světa, které se zavázaly ke zrušení investic do uhelných a ropných společností. Expertíza odhalila, že díky těmto krokům přišel průmysl fosilních paliv o 1,7 bilionů dolarů.

Nguyen Bert podotýká, že za rozhodnutím stálo i finanční i ekologické uvážení. „Velké investice do fosilních paliv jsou velkým riskem, protože si uvědomuje, že většina fosilních paliv musí zůstat v zemi, abychom se vyhnuli katastrofickým klimatickým změnám. Zároveň nechceme, aby naše důchody byly závislé pouze na výši našeho exportu fosilních paliv.“

Zdroj: positivenews.org.uk

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.