Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Originální fotosérie ukazuje, jak úsměv mění lidské tváře

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: Jay Weinstein

Jay Weinstein fotí jako řada jiných fotografů lidi, přesněji lidské obličeje. Jeho snímky jsou ale výjimečné – zabírá totiž lidi nejprve bez úsměvu a poté s ním. Fotky jsou dokladem toho, jak velkou změnu udělá s obličejem jeden jediný úsměv.

Nápad na originální fotosérii vznikl v prosinci roku 2013, kdy byl Weinstein fotografovat v Indii. Na ulici zaregistroval muže, kterého chtěl vyfotit, ale pro jeho pevný kamenný pohled zaváhal a nakonec fotil jiné subjekty v okolí. Posléze se od muže ozvalo veselé: „Vyfoť mě taky!“ Fotograf se k němu tedy otočil, zaměřil a těsně před stisknutím spouště zvolal: „Úsměv!“. Tvář muže se v mžiku proměnila ve vřelou, jeho oči zářily radostí. Weinstein měl záhy jasno, jaký bude jeho další projekt.

V následujících letech žádal lidi na ulicích, aby se nechali vyfotit s úsměvem a bez něj. Snímky mluví samy za sebe a vliv úsměvu na celkové působení tváře je nepopiratelný. Záměrem série je také změnit myšlení lidí při pohledu na cizince. Právě úsměv na obličeji neznámého dokáže obrátit naše očekávání vůči němu o 180 stupňů a zahnat negativní emoce jako strach či nedůvěru.

 

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…