Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Originální fotosérie ukazuje, jak úsměv mění lidské tváře

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: Jay Weinstein

Jay Weinstein fotí jako řada jiných fotografů lidi, přesněji lidské obličeje. Jeho snímky jsou ale výjimečné – zabírá totiž lidi nejprve bez úsměvu a poté s ním. Fotky jsou dokladem toho, jak velkou změnu udělá s obličejem jeden jediný úsměv.

Nápad na originální fotosérii vznikl v prosinci roku 2013, kdy byl Weinstein fotografovat v Indii. Na ulici zaregistroval muže, kterého chtěl vyfotit, ale pro jeho pevný kamenný pohled zaváhal a nakonec fotil jiné subjekty v okolí. Posléze se od muže ozvalo veselé: „Vyfoť mě taky!“ Fotograf se k němu tedy otočil, zaměřil a těsně před stisknutím spouště zvolal: „Úsměv!“. Tvář muže se v mžiku proměnila ve vřelou, jeho oči zářily radostí. Weinstein měl záhy jasno, jaký bude jeho další projekt.

V následujících letech žádal lidi na ulicích, aby se nechali vyfotit s úsměvem a bez něj. Snímky mluví samy za sebe a vliv úsměvu na celkové působení tváře je nepopiratelný. Záměrem série je také změnit myšlení lidí při pohledu na cizince. Právě úsměv na obličeji neznámého dokáže obrátit naše očekávání vůči němu o 180 stupňů a zahnat negativní emoce jako strach či nedůvěru.

 

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.