Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Opice touží po změněných stavech vědomí. Točí se kvůli nim

Ilustrační foto: Pexels

Změněné stavy fascinují nejen lidi, ale i zvířata, zjistili vědci. Doposud se domnívali, že točení se za účelem závratě je pouze lidský fenomén. Děti tak činí na houpačkách a kolotočích, dospělí zase víří při tanci. Výzkumníci však zjistili, že to dělají i lidoopi, uvedl server Earth a časopis Primates.

Poté, co se vědci z University of Warwick a University of Birmingham dozvěděli o virálním videu gorilího samce točícího se v bazénu, zajímalo je, zda univerzální lidský požitek z točení může mít kořeny už u opic. „Každá kultura našla způsob, jak uniknout realitě prostřednictvím rituálů, nejrůznějších praktik nebo ceremonií,“ uvedl spoluautor výzkumu doktor Adriano Lameira. „Tento rys lidí vyhledávání změněných stavů je univerzální, historicky a kulturně. Je zde proto možnost, že jde o něco, co mohlo být zděděno od našich evolučních předků. Pokud by tomu tak skutečně bylo, mělo by to obrovské důsledky pro to, jak přemýšlíme o moderních lidských kognitivních schopnostech a emočních potřebách,“ dodal.

Vědci tedy hledali na YouTube videa, na kterých se opice dobrovolně točí dokola. Celkem nalezli 40 takových videí. V nich se šimpanzi, gorily nebo orangutani točili na konci lana. Záběry ukázaly celkem 132 točení složených z celkem 709 otáček. Ve srovnání s rychlostí otáčení profesionálních tanečníků a cirkusových umělců se opice dokázaly otáčet stejně rychle. Výsledky ukázaly, že když se lidoopi roztočili na vyšší počet otáček, obvykle povolili lano, což naznačuje, že pociťovali závratě, zvířata si také sedala nebo lehala. Závratě byly pravděpodobně doprovázeny změněným stavem mysli.

Odborníci tvrdí, že je zapotřebí dalšího výzkumu, abychom porozuměli motivacím primátů k vyvolávání těchto pocitů. Díky tomu bychom mohli zjistit, proč naši předkové vyhledávali tyto točící se a mysl měnící zážitky.  

Související články

Zaručeně zlepší den

Gorily se bijí do hrudi, aby předešly konfliktu. Nechtějí bojovat

Citymind: Nadějný AI projekt z Česka

„Hovězí rýže“ z Jižní Koreje. Bude to jídlo budoucnosti?

Světelná terapie by mohla pomoci milionům pacientů se srdečními problémy

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…