Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Opatření slovenské vlády mají zlepšit životní úroveň obyvatelstva

Levnější plyn pro domácnosti. Bezplatná jízda vlakem pro žáky, studenty a důchodce. Zvýšení minimální mzdy. To jsou jen některé kroky slovenské vlády, které premiér Robert Fico představil veřejnosti na mimořádném sněmu své strany.

Pozitivní balíček opatření pro slovenskou veřejnost. Tak je nazýváno 15 opatření, díky kterým se má lidem na Slovensku žít lépe. Prakticky všichni občané Slovenska pocítí opatření týkající se cestování vlakem a zlevnění plynu pro domácnosti. Zdarma mají mít cestu vlakem žáci, studenti a důchodci. Za poloviční cenu budou zase cestovat do práce zaměstnanci. Díky ovládnutí obchodní divize plynáren SPP státem se má cena plynu pro domácnosti v příštích dvou letech snížit o dvouciferné číslo.

Další opatření balíčku se týkají daňové a mzdové politiky. Minimální mzda má podstatně vzrůst. Osoby s nízkými a středními příjmy se mohou těšit na snížení povinných odvodů. V plánu jsou také daňové úlevy na podporu výzkumu a vývoje. Zmiňovaná opatření přicházejí po dlouhém období, kdy se stát snažil naopak šetřit.

Výdaje na opatření vyčíslil slovenský ministr financí Peter Kažimír na 250 milionů eur, což je zhruba 6,8 miliardy korun. Podle Petera Kažimíra není ambicí slovenské vlády pouze realizace balíčku, ale také další snižování schodku veřejných financí. Ten se jí v loni podařilo snížit pod 3 procenta hrubého domácího produktu, což bylo poprvé od roku 2009, kdy bylo na Slovensku zavedeno euro. V tomto trendu chce slovenská vláda pokračovat.

Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/fico-15-opatreni-pro-slovaky-dfu-/eko_euro.aspx?c=A140628_140249_eko_euro_wlk

Související články

Ze světa

Na Slovensku se bude vlakem cestovat zadarmo. Sveze se tak celá Evropská unie.

Byznys

K šetrnému nakládání s vodou se přihlásilo 7 velkých firem

Byznys

Nižší sazba DPH zlevní knihy, léky a dětskou výživu

Společnost

Pohyblivý dům, co dokáže být úsporný za každého počasí

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.