Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Přehledně: Jak vám stát pomůže s energiemi?

Ilustrační foto: Depositphotos

S příchodem zimy trápí většinu domácností rostoucí ceny energií. Dobrou zprávou ale je, že si můžete nechat pomoct od státu, který má v zásobě hned několik způsobů, jak ulehčit vašemu rozpočtu. O jakou pomoc můžete požádat?

Ceny energií šplhají do nezměrných výšek a spousta domácností se tak topí v obavách, jak zaplatí za letošní topnou sezónu. Sice se dá různými způsoby ušetřit – snížit teplotu o pár stupňů, zhasínat nebo používat eko programy spotřebičů, účty jsou však vysoké i po zavedení těchto úsporných opatření. V tuto chvíli vstupuje do hry stát, který se rozhodl občanům podat pomocnou ruku.

Příspěvek na bydlení

O příspěvek na bydlení mohou žádat domácnosti, které vydávají na položky spojené s bydlením více než 30 % celkového příjmu (v Praze 35 %). Od října se navíc legislativa týkající se pomoci s náklady na bydlení upravila tak, aby zohledňovala skutečné náklady, a řada rodin si tak může přijít na vyšší příspěvek než dříve.

Na příspěvek na bydlení má nárok spousta domácností, mnoho z nich si však o pomoc vůbec nepožádá. Jde přitom o nemalou finanční injekci, která může výrazně usnadnit rodinám život. O příspěvek můžete zažádat jednoduše online.

Úsporný tarif

Asi největší z vládních pomocí, která je zavedena plošně a týká se tak každého občana, je úsporný tarif. Na jakém principu funuguje? Dotace ze státního rozpočtu popoutuje přímo k dodavateli energií, který pak bude moci dodávat energii domácnostem za nižší cenu.

O úsporný tarif se nemusí nijak žádat, má na něj nárok automaticky každá domácnost, která je odběratelem tepla, energie nebo plynu. Úsporný tarif platí od října 2022 do konce roku.

Kolik financí v rámci úsporného tarifu obdržíte, si můžete spočítat pomocí online kalkulačky na stránkách ministerstva práce a sociální věcí.

Zastropování cen energií

Vláda se také rozhodla zastropovat ceny elektřiny a plynu pro domácnosti, živnostníky a malé firmy. Strop u elektřiny činí 6 Kč/kWh a plynu 3 Kč/kWh včetně DPH. Pro dodavatele začíná platit strop až od ledna, domácnostem ho však zohlední již v listopadu 2022. Zastropování cen, které zabrání nárůstu cen energií do nesnesitelných rozměrů, bude trvat přinejmenším celý příští rok.

Od října 2022 také začne platit odpuštění plateb za obnovitelné zdroje energií, což činilo dosud asi 600 Kč za MWh. Společně s úsporným tarifem tak může toto opatření ušetřit domácnostem až 4 000 Kč za platby na energie.

Autorský článek Anety Šmejcové s využitím informací z energiezamene.cz a novinky.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci úspěšně vytvořili první 3D vytištěnou rybu na světě vypěstovanou v laboratoři

Pečujte o svůj mikrobiom. Předejdete tak Parkinsonovi, zjistili vědci

Pomalá móda: O čem je Projekt 333? Vyzkoušejte možnosti udržitelnosti

Hvězda do sebe pohltila celou planetu. V budoucnu takto zanikne i Země

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem

Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem

Chtěli byste začít s meditací, případně ji prohloubit a dát jí jiný rozměr? Kniha Alphonse a Rachel…