Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

On-line nákupy bez jediného obalu. Econea spouští lokální doručování ve znovupoužitelných sáčcích

Foto: Econea

Aktuální omezení přesunula drtivou většinu nákupů do on-line režimu. S tím je ale spojeno velké množství obalů, které hned po rozbalení zásilky končívají v koši. E-shop Econea proto přichází s převratnou novinkou. Ve spolupráci s Frusackem a Liftagem nabízí doručování objednaného zboží ve znovupoužitelných pytlících a bez zbytečných emisí. Nový koncept prozatím testují v Praze.

Ekologický a etický aspekt nakupování je pro společnost Econea zásadní již od jejího založení. I když se při expedování zásilek snaží využívat použité krabice, tvorbě odpadu se zatím nevyhne. „Největší ekologickou stopu v e-shopu tvoří balíky a výplně, ve kterých posíláme zákazníkům objednávky. Od úplného počátku se proto snažíme odpady různými cestami minimalizovat, protože udržitelnost je v samotné esenci našeho podnikání. A tak když za námi Frusack s Liftagem přišli s tím, že bychom mohli po Praze doručovat zcela bezodpadově v opakovaně použitelných obalech, tak nás to naprosto nadchlo. Přijde nám to jako fantastická služba navíc pro uvědomělé zákazníky,“ vysvětluje zakladatel e-shopu Econea Pavel Milan Černý.

Nákupy z e-shopů se mohou obejít bez zbytečných krabic. Foto: Freepik

A jak spolupráce zdánlivě nesouvisejících firem funguje? Jednoduše. Objednávku z e-shopu zabalí místo papírových krabic s výplní přímo do Frusacku, tedy opakovaně použitelného sáčku z kukuřičného škrobu. Ten pak může zákazník dále využívat – například při nákupu ovoce nebo pečiva. Jednodušší způsob zabalení je možný i díky tomu, že zboží zbytečně necestuje do skladového depa, a tak nemusí být chráněno před poškozením. Rozvoz společností Liftago pak slibuje rychlé a lokální doručení s úsporou času i emisí. „Uvědomili jsme si, že dokážeme převzít zboží, které míří do stejného města, odkud je expedováno. Tohle zboží pak odveze nejbližší kurýr zákazníkům přímo, jednou trasou doručí třeba 15 adres a zboží tak nemusí zbytečně cestovat do dep za městem a zase zpět,“ doplňuje Ondřej Krátký, zakladatel společnosti Liftago

Nový systém spolupráce nyní testují v Praze. Podle zástupců všech tří firem by ale mohl být aplikovatelný i v ostatních větších městech.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak na šťavnatá a chutná rajčata? Účinné hnojivo může být levné a zcela přírodní

FOTO: Prohlédněte si nejkrásnější snímky přírody. V celosvětové soutěži bodoval i Čech

Superhrdina mezi rostlinami. Nenápadný keř funguje jako přirozená čistička vzduchu

Návrat lososů do českých řek pokračuje. Malé plůdky se líhnou v krásném prostředí národního parku

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…