Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

On-line nákupy bez jediného obalu. Econea spouští lokální doručování ve znovupoužitelných sáčcích

Foto: Econea

Aktuální omezení přesunula drtivou většinu nákupů do on-line režimu. S tím je ale spojeno velké množství obalů, které hned po rozbalení zásilky končívají v koši. E-shop Econea proto přichází s převratnou novinkou. Ve spolupráci s Frusackem a Liftagem nabízí doručování objednaného zboží ve znovupoužitelných pytlících a bez zbytečných emisí. Nový koncept prozatím testují v Praze.

Ekologický a etický aspekt nakupování je pro společnost Econea zásadní již od jejího založení. I když se při expedování zásilek snaží využívat použité krabice, tvorbě odpadu se zatím nevyhne. „Největší ekologickou stopu v e-shopu tvoří balíky a výplně, ve kterých posíláme zákazníkům objednávky. Od úplného počátku se proto snažíme odpady různými cestami minimalizovat, protože udržitelnost je v samotné esenci našeho podnikání. A tak když za námi Frusack s Liftagem přišli s tím, že bychom mohli po Praze doručovat zcela bezodpadově v opakovaně použitelných obalech, tak nás to naprosto nadchlo. Přijde nám to jako fantastická služba navíc pro uvědomělé zákazníky,“ vysvětluje zakladatel e-shopu Econea Pavel Milan Černý.

Nákupy z e-shopů se mohou obejít bez zbytečných krabic. Foto: Freepik

A jak spolupráce zdánlivě nesouvisejících firem funguje? Jednoduše. Objednávku z e-shopu zabalí místo papírových krabic s výplní přímo do Frusacku, tedy opakovaně použitelného sáčku z kukuřičného škrobu. Ten pak může zákazník dále využívat – například při nákupu ovoce nebo pečiva. Jednodušší způsob zabalení je možný i díky tomu, že zboží zbytečně necestuje do skladového depa, a tak nemusí být chráněno před poškozením. Rozvoz společností Liftago pak slibuje rychlé a lokální doručení s úsporou času i emisí. „Uvědomili jsme si, že dokážeme převzít zboží, které míří do stejného města, odkud je expedováno. Tohle zboží pak odveze nejbližší kurýr zákazníkům přímo, jednou trasou doručí třeba 15 adres a zboží tak nemusí zbytečně cestovat do dep za městem a zase zpět,“ doplňuje Ondřej Krátký, zakladatel společnosti Liftago

Nový systém spolupráce nyní testují v Praze. Podle zástupců všech tří firem by ale mohl být aplikovatelný i v ostatních větších městech.

Související články

Zaručeně zlepší den

Ať jsou naše děti zdravé. Známe jednoduché kroky ke snížení znečištění ovzduší ve školách

Starat se o dítě se složitou minulostí je možné, ale vyžaduje to mnoho lásky a pevné postoje, říká Jana Vařechová Holoubková

Jak obyčejné české holky prorazily v profesionálním světě ženského hokeje

Sbohem, dluhy. Druhý ročník Milostivého léta pomůže dalším lidem s oddlužením

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…