Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Olomoucká nemocnice chová včely. Chce inspirovat ke zdravému životnímu stylu

Fakultní nemocnice má ve svém areálu čtyři včelí úly. Foto: se svolením FNOL

Nejen léčit, ale také inspirovat k větší péči o vlastní zdraví. O to se snaží Fakultní nemocnice v Olomouci, která má ve svém areálu čtyři úly, v nichž chová včely. „Nemocnice jsou určené k léčení lidí, ke zlepšování zdravotního stavu. Jejich pozornost by však neměla být soustředěná jen na samotnou léčbu, nýbrž také na prevenci a propagaci zdravého životního stylu a respektu k tradičním hodnotám,“ míní ředitel nemocnice Roman Havlík.

Ve čtyřicetihektarovém areálu nemocnice se nachází mnoho rozkvetlých ploch, které neměly příliš velké využití. Vedení nemocnice se proto rozhodlo zkusit zeleň nabídnout včelám a oslovilo zástupce vedoucího lékárníka a dlouholetého včelaře Pavla Studeckého, který k nemocnici přestěhoval několik ze svých včelstev. „Včelky jsou tu od začátku dubna a na začátku června jsme vytáčeli první med. Vzhledem k tomu, že jsou v doletu i akáty a javory, byl trošku řidší, než jsem čekal, ale je chuťově výborný,“ řekl Studecký, který se včelařství věnuje již osmnáct let.

Úly jsou umístěny v blízkosti Oddělení centrální spisovny, které se nachází ve veřejnosti nepřístupné pevnosti Tafelberg. Med, který dostal značku Medimed, pak nemocnice využívá k propagačním účelům. „Chceme podporovat biodiverzitu a trvalou udržitelnost životního prostředí a tento projekt splňuje oba naše cíle. Navíc med od městských včel bývá čistší a zdravější než ten venkovský. Ve městě totiž včely neohrožují například pesticidy jako v zemědělské krajině,“ dodal Havlík.

Související články

Zaručeně zlepší den

Do práce na kole, pěšky nebo poklusem: postavte se výzvě

Ledové sochy 2023: Na Pustevnách teď kralují dinosauři

Průlomový výzkum je nadějí v boji proti nejnákladnější nemoci na světě

Duha může být k vidění i v noci. A je to krásná podívaná

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…