Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Olomouci otevřou pavilon nového formátu. Léčbu pacientů podpoří terapeutická výtvarná díla

Zdroj fotografií: Michal Zajaček

V úterý čeká Hemato-onkologickou kliniku FNOL v Olomouci slavnostní otevření nového ambulantního pavilonu. Neobyčejný koncept interiéru umělce Miloše Karáska pracuje s psychickým naladěním pacientů i personálu. Vytváří navíc zklidňující prostředí podporující léčebné procesy, empatii a lidskost.

Mezi faktory ovlivňující uzdravení pacientů patří emočně vstřícné prostředí. Strategickým rozmístěním několika uměleckých děl proto Miloš Karásek usiluje o vytvoření prostoru, který usnadňuje překlenutí stresových situací a modeluje psychické rozpoložení pacienta. „Promyšlené výtvarné dotvoření dokáže pro pacienta nepříliš příjemnou situaci změnit v uvolněný zážitek stimulující víru v uzdravení, v nový začátek,” vysvětlil Karásek.

V prostoru pavilonu se nacházejí například Karáskovy bronzové plastiky s barevnými sklářskými prvky, kvantové abstraktní malby nebo fotografie snové krajiny Michala Zajačka. „Cílem je pomáhat nejen moderními léky, ale i pozitivní komunikací v prostředí, které působí vlídným a harmonizujícím dojmem,“ uvedl přednosta kliniky Tomáš Papajík.

Budova pavilonu navíc přináší zlepšení v hygienické bezpečnosti i ekologické šetrnosti a poskytuje pacientům maximální možnou míru soukromí. Celá stavba je navržena tak, aby přizpůsobovala proces péče o pacienta jeho potřebám již od samotného příjezdu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Z ruiny hradu Hartenberg se díky nadšencům stala vyhledávaná památka

Vědci úspěšně otestovali vakcínu, která zastaví postup Alzheimerovy choroby

V Česku vznikají nové lesní stezky. Provede vás po nich mobilní aplikace

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.