Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ohroženým druhům se v Česku daří. Nálezy z Milovic i Podyjí těší odborníky napříč obory

V Milovicích se dudkům daří. Ilustrační foto: Pixabay

V Podyjí pomohlo ohroženým rostlinám rozorání krajiny, v Milovicích se vzácným ptákům a motýlům daří mimo jiné díky kopytníkům, kteří místní chráněnou lokalitu spásají. Vědci v Česku nadále objevují vzácné druhy rostlin a živočichů a zjišťují, jaké podmínky jim nejvíc svědčí.  

Zatímco dříve sloužily volné plochy v Podyjí jako orná zemědělská půda, nyní na nich rostou kriticky ohrožené rostliny, například hlaváček plamenný či řepeň durkoman. Vzácným druhům pomohlo rozorání půdy, která byla po dokončení zemědělských prací zarostlá travou. „Výsledky určitě budou přenositelné i do jiných chráněných území, která se nachází v teplejších oblastech Čech a Moravy, kde se historicky vyskytovaly druhy rostlin, které jsou dnes ohrožené vyhynutím,“ uvedl Martin Jiroušek z brněnské Mendelovy univerzity, která experiment provedla.

Odborníci rozorali okraje travních porostů a sledují, jaké druhy rostlin se zde objeví. Foto: Mendelova univerzita Brno

Na území národní přírodní památky vzniklé z bývalého vojenského prostoru v Milovicích pak odborníci pozorují nebývalou koncentraci vzácných ptáků a motýlů. „Z hlediska ptáků je to naprosto unikátní lokalita. Řada z těch druhů se sice vyskytuje i jinde v Česku, ale v nesrovnatelně menších populačních hustotách. Podobně bohatá jsou v Milovicích také společenstva motýlů, včel, rostlin a dalších skupin organismů,“ řekl David Storch z výzkumného centra Karlovy univerzity a Akademie věd ČR. Podle ornitologů zde vzácným ptákům, mezi něž patří dudek chocholatý, vlha pestrá či luňák, svědčí přítomnost divokých koní, zubrů a praturů, kteří místní louky pravidelně spásají.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vyšetření, které zachraňuje tisíce životů. Rakovinu tlustého střeva lze včas zachytit a vyléčit

Putovní výstava fotografií na podporu lidí trpících ztrátou vlasů se přesouvá do Prahy

Najdou deštné pralesy další zastání? Nová aliance má prosadit jejich větší ochranu

17letý student objevil během stáže v NASA novou planetu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…