Ve světě zvířat se mláďatům daří. Děčínskou zoologickou zahradu obohatily hned tři přírůstky kapybary vodní, v Chomutově zase přibyla medvíďata a sysel obecný se zabydlel v Národním parku Podyjí. Informoval o tom server Ekolist.
Kapybarám vodním se v děčínské zoo daří. Důkazem toho jsou další mláďata, která se tam ke konci května narodila. Radost ošetřovatelů byla rovnou trojnásobná, protože na svět přišla trojčata. „Mláďata se mají čile k světu, matka se o ně vzorně stará a na jejich bezpečnost dohlížejí i ostatní členové stádečka. Naše zoo se věnuje chovu kapybar vodních už šestadvacet let. Za tu dobu se zde narodilo celkem jedenáct mláďat,“ uvedla mluvčí děčínské zoo Alena Houšková.
Kapybara vodní patří mezi zvířecí rekordmany. Je totiž největším žijícím hlodavcem na světě. Je to zvíře, které najdete vždy blízko u vody. Je výborným plavcem a dovede se i potápět. Pro pohyb ve vodě je dokonale uzpůsobena, mezi prsty má plovací blánu. Vodní prostředí vyhledávají kapybary nejen jako oblast s bohatým travním porostem, ale i z termoregulačních důvodů, neboť na souši se jejich mohutné tělo rychle přehřívá.
Vůbec poprvé za více než pětadvacetiletou historii chovu se v chomutovském zooparku páru rosomáků sibiřských narodila mláďata. „Byla to neděle. Kolega mi volal, že bych si měla přijet poslechnout něco k rosomákům,” vylíčila překvapivý, ale radostný okamžik chovatelka. „Hned jak jsem dorazila a zaposlouchala se, nebylo pochyb. Samici jsme neviděli a z boudy bylo slyšet živé pískání. Rosomáci mají mladé!”
Mláďata o sobě dala poprvé vědět v polovině ledna, a to právě pískáním a kňučením ve vystlané boudě. Schovaní tam zůstali ještě dlouhé týdny, v přírodě z nory vylézají po dvou až třech měsících od narození. Chovatelé tak byli odkázaní jenom na pozorné naslouchání, nechtěli matku s mláďaty příliš rušit. Poprvé je odchytli po několika týdnech. Tehdy zoolog konstatoval, že se jedná o dva samce.
Odchov rosomáků je i v rámci evropských zoologických zahradách výjimečná věc, za minulý rok se mláďata narodila jen asi ve čtyřech z nich. V Chomutově by to byl úplně první úspěšný odchov od roku 1995, kdy tam rosomáky chovají.
Národní park Podyjí na Znojemsku má od května nového obyvatele – zabydlel se v něm kriticky ohrožený sysel obecný. Jeho výskyt ekologové v národním parku zaznamenali po více než 50 letech, jedná se tedy o významnou událost, která nadchla mnohé ochránce přírody.
Syslové patří mezi kriticky ohrožené druhy zvířat. Kdysi byly na území Čech a Moravy jejich kolonie početné. Za komunismu se ale zintenzivnilo zemědělství, mnohé syslí kolonie zanikly a sysel se dostal až na seznam ohrožených zvířat. Momentálně se vyskytují na některých letištích, na jihu Moravy třeba v Brně-Medlánkách, ve Vyškově či v Břeclavi.
Pobývají také v ochranném pásmu národního parku v okolí Hnanic, přímo v národním parku se ale nevyskytovali. Několik nor se objevilo až letos na jaře na mezi v jižní části pastviny exmoorských koní. Že jde skutečně o nory sysla, potvrdili specialisté. „Pastvinu koncem června zkontrolujeme znovu. To už by mohla venku pobíhat i mláďata,“ uvedla Tereza Brzobohatá z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací ze Zoo Děčín, Zoopark Chomutov, Ekolist
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem
Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…