Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Odhalte škodlivé výrobky pomocí mobilu. Nová aplikace upozorní na nebezpečné látky v domácnosti

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Arnika

Unikátní mobilní aplikace Scan4Chem odhalí škodlivé látky v domácnosti. Po naskenování čárového kódu okamžitě vyhodnotí, zda běžné předměty, jako jsou hračky, oblečení, boty, nábytek nebo elektronika, obsahují zdraví škodlivé látky, či jsou zcela bezpečné.

„Se Scan4Chem máme výbornou šanci vyhnout se nebezpečným výrobkům. V době, kdy spousta z nás tráví většinu času doma, případně nakupuje výrobky v e-shopech, si všichni mohou doma otestovat cokoliv a škodlivé výrobky časem vyměnit za bezpečné alternativy,” vysvětluje Karolína Brabcová z organizace Arnika, která se podílela na vývoji aplikace.

Její databáze je přitom opravdu široká. Pokud aplikace zboží nenajde, spotřebitel se může zeptat přímo dodavatele pomocí předpřipraveného formuláře. „Prověřujme se Scan4Chem vše, co denně bereme do rukou, nosíme, s čím vaříme nebo si hrají děti. Jen tak vyvoláme skutečný tlak na výrobce a škodlivin ve výrobcích se zbavíme. Ze zkušeností víme, že takový tlak dokonce vedl k zákazu mnohých látek ve spotřebním zboží,” apeluje Brabcová.

Aplikaci Scan4Chem je možné stáhnout zcela zdarma. V současné době ji používá více než 50 tisíc spotřebitelů z celé Evropy, kteří už prověřili přes 110 tisíc výrobků a zaslali 11 tisíc dotazů prodejcům a výrobcům. Databáze čítá zhruba 21 tisíc výrobků od 130 firem a postupně se rozrůstá. Vývoj Scan4Chem, do kterého se zapojilo celkem 20 organizací ze 13 zemí Evropy, vede německá agentura pro životní prostředí Umwelt Bundesamt.

Související články

Společnost

Aplikace vás bezpečně doprovodí až domů

Nezařazené

Krajský projekt přispěje k bezpečnému chování dětí na internetu

Byznys

České zdravotnictví i bezpečnost státu se nachází na světové špičce

Společnost

V pražském Karlíně přibudou chytré sloupy veřejného osvětlení

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.