Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Odhalte škodlivé výrobky pomocí mobilu. Nová aplikace upozorní na nebezpečné látky v domácnosti

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Arnika

Unikátní mobilní aplikace Scan4Chem odhalí škodlivé látky v domácnosti. Po naskenování čárového kódu okamžitě vyhodnotí, zda běžné předměty, jako jsou hračky, oblečení, boty, nábytek nebo elektronika, obsahují zdraví škodlivé látky, či jsou zcela bezpečné.

„Se Scan4Chem máme výbornou šanci vyhnout se nebezpečným výrobkům. V době, kdy spousta z nás tráví většinu času doma, případně nakupuje výrobky v e-shopech, si všichni mohou doma otestovat cokoliv a škodlivé výrobky časem vyměnit za bezpečné alternativy,” vysvětluje Karolína Brabcová z organizace Arnika, která se podílela na vývoji aplikace.

Její databáze je přitom opravdu široká. Pokud aplikace zboží nenajde, spotřebitel se může zeptat přímo dodavatele pomocí předpřipraveného formuláře. „Prověřujme se Scan4Chem vše, co denně bereme do rukou, nosíme, s čím vaříme nebo si hrají děti. Jen tak vyvoláme skutečný tlak na výrobce a škodlivin ve výrobcích se zbavíme. Ze zkušeností víme, že takový tlak dokonce vedl k zákazu mnohých látek ve spotřebním zboží,” apeluje Brabcová.

Aplikaci Scan4Chem je možné stáhnout zcela zdarma. V současné době ji používá více než 50 tisíc spotřebitelů z celé Evropy, kteří už prověřili přes 110 tisíc výrobků a zaslali 11 tisíc dotazů prodejcům a výrobcům. Databáze čítá zhruba 21 tisíc výrobků od 130 firem a postupně se rozrůstá. Vývoj Scan4Chem, do kterého se zapojilo celkem 20 organizací ze 13 zemí Evropy, vede německá agentura pro životní prostředí Umwelt Bundesamt.

Související články

Zaručeně zlepší den

V Portugalsku najdete nejlepší pláž světa

Nový test dokáže odhalit rakovinu prsu za pět sekund pomocí slin

Méně jíst dramaticky prodlužuje život a zpomaluje stárnutí mozku

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…