Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Od výsadby dřevin po očkování stromů. Podzim v Česku je pestrý

5 minut radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Zelená se zelená. Podzim je sice v plném proudu, ale o přírodu je potřeba pečovat neustále. Nejen že můžeme mít dobrý pocit z dobře odvedené práce, zároveň tak děláme službu sami sobě. Je totiž vědecky prokázané, že pobyt mezi stromy prospívá psychickému a fyzickému zdraví člověka. Proto níže přinášíme žhavé novinky z říše dřevin v Česku.

Nové stromořadí vykouzlí Pražanům úsměv na tváři

Na začátku listopadu by na Smetanově nábřeží v úseku od mostu Legií po Novotného lávku měly dělat radost kolemjdoucím čerstvě zasazené stromy. Pražská Technická správa komunikací tam nyní vysazuje devět lip. Nové stromořadí nahradí pokácené stromy. 

Kromě úpravy v zeleni město chystá další změny – třeba novou tramvajovou zastávku. „Smetanovo nábřeží a Malá Strana patří mezi nejkrásnější a nejcennější místa na světě a měli bychom k němu tak přistupovat. Proto připravujeme na Smetanově nábřeží také nové tramvajové zastávky Karlovy lázně, Žofín i širokou pěší promenádu, podél které bude i nové stromořadí,“ uvedl náměstek primátora Adam Scheinherr.

Foto: Pixabay

Když stromy pomáhají půdě

Zeleň nemusí být jen pastvou pro oči, ale může dost pomoci nejen lidem, také přírodě. Na Kroměřížsku plánují místní zabránit erozi půdy výsadbou vocného sadu. „Protierozní úpravy pole nad Těšnovicemi mají za úkol udržet více vody v krajině a ochránit obec ležící pod svahem před případnými následky srážek. Zároveň je cílem projektu vrátit do krajiny tradiční druhy dřevin, v tomto případě ovocných stromů,“ řekl místostarosta Kroměříže Vít Peštuka.

Chystá se tedy vytvoření mokřadu a takzvaného průlehu s protierozní funkcí. Průleh je mělký, široký a často zatravněný příkop s mírným sklonem proti okolnímu svahu. Nad Těšnovicemi, což je část Kroměříže, by měl zadržet vodu a sloužit jako její zásobárna pro chystané stromořadí.

V budoucnu by měl sad o velikosti 6 a půl hektaru čítat více než stovku ovocných stromů – švestek, jabloní, třešní a hrušní. Místo by mohla doplnit také vycházková stezka.

Je libo javor nebo lípu? Otrokovice se rozrostly o 55 stromů

V říjnu došlo v Otrokovicích k utužování sousedských vztahů za pomocí rýčů a lopat. Jednalo se už o druhý ročník společné výsadby stromů. Do ekologické akce Sázíme budoucnost se tentokrát zapojily především rodiny s dětmi. Po registraci si zájemci mohli vybrat javor nebo lípu.

Společnými silami potom zasadili 55 stromů, které budou lidem připomínat společně strávené chvíle. „Sázíme budoucnost je krásnou akcí hned ze dvou důvodů. Klade důraz na ekologii a péči o přírodu a zároveň podporuje rodinu jako celek. Rodiče s dětmi mají motivaci pracovat společně, zapojit se, rozdělit si úkoly, kdo se chopí lopaty a kdo bude sázet. Zůstanou pěkné vzpomínky, zážitky. Možná se na místo vrátí s další generací, aby si ukázali, jaký strom kdysi zasadili,“ uvedla starostka Otrokovic Hana Večerková.

Každý účastník mohl na strom uvázat cedulku se svým jménem a získal také certifikát potvrzující spolupráci s městem Otrokovice při výsadbě nové zeleně. Děti si zase za odměnu vybraly dárek. Zkrátka nepřišli ani dospělí, neboť na všechny účastníky čekalo drobné občerstvení. 

Z akce se pomalu stává tradice. Otrokovice se totiž do celorepublikové akce Sázíme budoucnost zapojily i v loňském roce, kdy lidé vysázeli 53 stromů a 371 keřů. Můžeme se těšit i na další ročník?

Foto: Pixabay

Očkují se nejen lidé, v Brně už i stromy

Klíněnka jírovcová je malý denní motýl, který škodí dřevinám. Efektivní ochranou je očkování. Pracovníci Veřejné zeleně města Brna proto pomocí speciální metody mikroinjektáže ochraňují stromy před škůdci, kteří se v České republice každé léto přemnožují a napadají jírovce. Vakcinace potrvá celý podzim. V praxi to vypadá tak, že se do stromu vyvrtají malé dírky, do nichž se vloží aplikátory podobné injekcím. Pomocí těch se stromy napustí účinnou látkou. Ta by se tak měla dostat až do postižených listů.

Hlavním cílem opatření je ochránit stromy před klíněnkou jírovcovou, která může očesat i celou stromovou alej. Škůdce totiž napadá listy stromů, vytváří v nich cestičky a postupně lupeny požírá. Ošetření jednoho stromu vyjde až na dva tisíce korun. Celkem by mělo být v Brně naočkováno několik set dřevin.

Zdroj: Ekolist, Brněnská drbna, Otrokovice

Související články

Zaručeně zlepší den

Čím to je, že čokoláda tak dobře chutná? Vědci už to vědí

Britové touží po nezávislosti. Větrné elektrárny tam loni vyrobily nejvíc energie v historii

Studium v zahraničí je skvělým startem do života, říká David Jízdný

Mandle urychlují regeneraci po namáhavém cvičení

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…