Od července dojde v Evropě ke zlevnění datového roamingu i volání

Od začátku července se lidé v Evropě dočkají snížení cen u datového roamingu, volání i SMS zpráv. Používání mobilních telefonů k vyhledávání informací na internetu, e-mailové komunikaci, zasílání zpráv a telefonování vyjde jejich vlastníky při cestování v zahraničí podstatně levněji než dosud. Za těmito změnami stojí Evropský parlament, který přijal legislativu určující maximální cenové limity pro jednotlivé služby.

V zemích EU se tak maximální cena za stažení jednoho megabytu dat sníží na 0,20 euro (zhruba 5,50 Kč) ze současných 0,45 euro. Odchozí hovor zlevní asi o pětinu, tj. na 0,19 euro za minutu a jedna SMS nepřesáhne 0,06 euro, což je snížení o čtvrtinu. Uvedené limity nezahrnují výši DPH jednotlivých členských států.

Z českých mobilních operátorů na tuto situaci již zareagoval T-Mobile, který od poloviny června zlevnil ceny roamingového volání v zemích EU o 16 procent. Ke stejnému kroku od července přistoupí také Vodafone.

Podle eurokomisařky pro digitální technologie Nelie Kroesové není důvod, proč za roaming vzhledem k jednotnému trhu platit. Doufá, že podle dohody budou tyto poplatky do konce roku úplně zrušeny. Od roku 2007 podnikla EU kroky, které vedly ke snížení poplatků za roamingové služby o 80 až 90 procent.

Zdroj: http://zpravy.ihned.cz/?p=013000_d&article[id]=62413360

Autor článku

Michaela Hýžová

Tagy: