Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Očkování proti obrně funguje i proti covidu. Vědci přinesli unikátní poznatky

Ilustrační foto: Depositphotos

Nejen vakcíny proti koronaviru dovedou s touto nemocí zatočit. Dokazují to výsledky nejnovější studie, podle níž zvyšuje očkování proti dětské obrně i odolnost vůči covidu-19. Tyto poznatky by mohly pomoci v zamezení šíření koronaviru mezi odpůrci nových vakcín.

S přelomovými poznatky přišel vědecký tým vedený výzkumníky z Univerzity Johnse Hopkinse ve Spojených státech amerických. Odbornou studii zveřejnil na svém webu časopis Frontiers in Medicine. Její autoři věří, že by se léty prověřenou látkou zamezující obrně nechali naočkovat i ti, kteří nemají důvěru v nejnovější proticovidové vakcíny.

Ilustrační foto: Pixabay

Výzkumníci k závěru o efektivnosti vakcíny dospěli po podání očkování proti dětské obrně dobrovolníkům, které už očkovací dávka podaná v dětství nechránila. Následná analýza celkem 204 vzorků prokázala efektivnost vakcíny jak v boji s obrnou, tak i s koronavirem. Protilátky, které si díky očkovací látce těla dobrovolníků vytvořila, zvýšily odolnost vůči oběma chorobám. Výsledky testů dále podporují myšlenku, že jsou mladší jedinci méně náchylní k onemocnění covidem-19. Roli by podle všeho mohlo hrát právě dětské očkování. Jeho efekt totiž s přibývajícím věkem přirozeně klesá.

Zdroj: Irozhlas.cz, Johns Hopkins University

Související články

Zaručeně zlepší den

Dovolte si dovolenou. Jak cestovat s málo penězi, ale velkými zážitky?

Jak být produktivnější a ulevit si od stresu? Vyzkoušejte hlubokou práci

Změna v solárních panelech na polích – nemusí jen zabírat místo, mohou se u nich pěstovat plodiny

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…