Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ochránci přírody počítají raky. S novou aplikací můžete taky

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Potkat ve volné přírodě raka je zážitek, který by bylo škoda nechat si jen pro sebe. Dejte vědět odborníkům a zároveň tyto vzácné tvory poznejte blíž – stačí vám k tomu mobilní telefon.

Nová mobilní aplikace Raci ČR nejenže pomáhá mapovat výskyt raků na našem území, ale také poskytuje zajímavé informace o těchto zvířatech. Uživatelům je po pořízení záznamu k dispozici například klíč k určování konkrétních druhů raků. Nechybí ani sekce věnovaná ochraně druhů bezprostředně ohrožených račím morem.

Náhled aplikace na mapování raků. Zdroj: heis.vuv.cz

Právě ve snaze ochránit ohrožené druhy raků původně žijících v našich vodách – především raka říčního a raka kamenáče – vyvinul Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka tuto novou aplikaci. Hlášení o výskytu raků pak putují do databáze ochránců přírody, kteří z těchto dat dále vycházejí při tvorbě metodik a programů. Ty pomohou české raky ochránit před nepříznivými podmínkami, a to včetně invazivních druhů raků původem ze severní Ameriky. Již v testovacím provozu se podařilo odhalit například nepovolené vypouštění znečišťujících látek do toku se vzácnými raky.

Aplikace je kompatibilní s operačním systémem Android a je dostupná zcela zdarma.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu