Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Očekávané se stalo skutečností. Rok 2014 byl pro společnost Tatra Trucks ještě úspěšnější než ten předešlý

Před začátkem loňského roku si dala společnost Tatra Trucks za cíl dosáhnout tržeb okolo 2,8 miliard korun. Už první polovina roku naznačila, že by pokoření tohoto střídmého plánu nemělo být problémem. Výsledky druhé poloviny roku vzrůstající zájem o českou značku nákladních vozidel jen potvrdily. Po zhodnocení předběžných výsledků roku 2014 se Tatře rýsují tržby ve výši 3,7 miliardy korun, což je o 24 procent více, než v roce 2013.

V roce 2013 Tatra vyrobila 763 vozidel, ze kterých se jí podařilo 722 prodat. V roce 2014 výroba vzrostla na 821 vozů a prodej dokonce na 850 kusů. Dostalo se tak i na nákladní vozidla, jenž čekala mezi zásobami. Mimo prodeje hotových vozidel společnost profituje také z náhradních dílů, servisu a prací strojní povahy pro třetí strany. Tiskový mluvčí Andrej Čírtek upozornil ještě na jeden faktor, který se pozitivně odrazil ve výsledcích loňského roku. „Tatra Trucks je celkově čistým exportérem, kdy cca 80 procent její produkce končí mimo ČR. Proto na ni měl pozitivní dopad i kurzový vývoj roku 2014, kdy slabá koruna přispěla k růstu tržeb,“ uvedl Čírtek.

V loňském roce se Tatře podařilo navýšit nebo překonat snad všechny statistiky roku 2013. Oproti němu prodej nákladních vozů narostl o 18, výroba o 8, prodej náhradních dílů o 40 a tržby z prodeje vozidel o 39 procent. To vše se promítlo ve zvýšení meziročních tržeb o 24 procent. Za dosaženými úspěchy vidí společnost obnovující se důvěru zákazníků v unikátní vozidla Tatra, dobré obchodní vztahy se strategickými zákazníky, jako jsou například Ministerstvo obrany Saudské Arábie nebo Hasičský záchranný sbor Slovenské republiky, a nové obchodní úspěchy v exotických zemích typu Mexika nebo Nové Kaledonie.

 

Oldřich Večeřa

Související články

Byznys

Ženy ve vedení firem představují pojistky úspěšného podnikání

Byznys

Zájem o kopřivnickou Tatru nadále stoupá

Byznys

Výroba aut v České republice stoupá. Koncem roku se očekává pokoření rekordu

Byznys

Zálezlice ušetřily 100 milionů na stavbě protipovodňového valu

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci představili nový způsob testování na koronavirus

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.