Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Obyvatelé Českých Budějovic se mohou těšit na čistější ovzduší. Tamní teplárna prochází zásadní rekonstrukcí

Teplárnu v Českých Budějovicích čeká razantní změna. Do modernizace svého provozu investuje podnik 428 milionů korun, což přinese zásadní snížení emisí vypouštěných do ovzduší. Vše má být hotovo zhruba v polovině příštího roku.

V současné době spaluje teplárna zhruba 300 000 tun hnědého uhlí s nízkým obsahem síry. Kvalita uhlí se však stále zhoršuje, což má za následek vyšší množství vyprodukovaných škodlivin. Od roku 2016 se musí teplárna přizpůsobit také legislativě Evropské unie, které limity škodlivých látek ještě více zpřísňuje. Proto se českobudějovická teplárna rozhodla k radikálnímu kroku.

„K těmto úpravám jsme přistoupili z několika důvodů. Od roku 2016 musíme plnit podle nařízení Evropské unie přísnější limity. Určitá opatření nám nařídil i Jihočeský kraj. Nicméně, investice je součástí naší dlouhodobé péče o ekologii a životní prostředí. Bude mít zásadní vliv na čistotu ovzduší ve městě a okolí,“ uvedl předseda představenstva Miroslav Houfek.

Díky celkové modernizaci dojde ke snížení emisí oxidů síry o 80 a oxidů dusíku o 60 procent. Teplárna se tak nemusí obávat ani případného zpřísnění limitů, protože ty plánované splní ještě s dostatečnou rezervou. Úpravy se dotknou primárního i sekundárního systému teplárny. V rámci primárního budou vyměněny spalovací kotle za ekologičtější. U sekundárního dojde ke změnám, které povedou k efektivnější eliminaci vzniklých škodlivin.

„Klademe důraz na opatření v primárním systému. Tedy tomu, abychom zabránili vzniku škodlivin. Jednodušší je vždy řešit příčinu. Teprve to, co je nad limit, řeší sekundární systém. Například se vstřikuje močovina – je to podobný systém filtru pevných částic v dieselových autech,“ popsal záměry teplárny Martin Žahourek, který zastává post místopředsedy představenstva.

Všechny práce jsou navrženy tak, aby jejich průběh obyvatelé Českých Budějovic nijak nepocítili. Do poloviny příštího roku má být vše hotovo. Od července bude zahájen zkušební provoz. Druhá polovina příštího roku by se tak měla nést v duchu výrazně čistšího ovzduší v krajském městě i jeho přilehlém okolí.

Zdroj: http://budejovice.idnes.cz/investice-ceskobudejovicke-teplarny-dwj-/budejovice-zpravy.aspx?c=A140929_2103557_budejovice-zpravy_jkr

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

Houby jako nevídaní pomocníci. Nový objev potvrdil jejich výjimečnost

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory