Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Díky novému filtru sníží ostravská huť emise prachu na minimum

ArcelorMittal Ostrava, zdroj: wikipedia.org

Hutní společnost ArcelorMittal Ostrava začala v letošním roce realizovat ambiciozní plán na snížení vlastních emisí. Výstavba tkaninového filtru a technické části pro jeho usazení patří mezi 13 nejvýznamnějších ekologických investic společnosti v celkové hodnotě 3,1 miliardy korun. Na ty huť získala dotace z EU. Samotný projekt je pak vyčíslen na 365 milionů a jeho dokončení je plánováno na konci letošího roku.

Již nyní společnost v předstihu plní emisní limity EU, které vstoupí v platnost od roku 2016. Při porovnání současného stavu s tím, který platil před dvaceti lety, je až neuvěřitelné, jakým způsobem je možné emise tuhých látek znečišťujících ovzduší omezit. Do roku 1997 vypouštěla huť do ovzduší okolo 400 miligramů prachu na metr krychlový. Následně se podařilo množství prachu snížit na 100 miligramů na metr krychlový.

V letech 2010-2012 se situace opět zlepšila, kdy emise tuhých látek nepřekročily 50 a následně 20 miligramů na metr krychlový. Posledně zmiňovaný stav platí až do současnosti. Po spuštění nového tkaninového filtru má množství prachu klesnout pod 10 miligramů v metru krychlovém. Tímto krokem se ostravská huť zařadí mezi nejčistější hutě na světě.

Tkaninový filtr, jehož celková plocha odpovídá velikosti dvou a půl fotbalových hřišť, zachytí z převážné části také polycyklické aromatické uhlovodíky a dioxiny. Díky filtru se jich do ovzduší dostane o 90 procent méně. Ohromující je i objem pevných látek, které nová technologie v průběhu roku zachytí. Význam investice shrnul ředitel pro životní prostředí ArcelorMittal Ostrava Petr Baranek. „Přínos investice se plně projeví už v příštím roce, filtr plánujeme spustit nejpozději letos v prosinci. Očekáváme snížení emisí prachu o 94 tun ročně, čímž opět snížíme náš vliv na životní prostředí,“ uvedl zástupce společnosti.

 

Oldřich Večeřa

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…